Back To Top
37 ülkeden BM'ye mektup: Çin'in Uygur politikasını destekliyoruz

37 ülkeden BM'ye mektup: Çin'in Uygur politikasını destekliyoruz

 - Son Güncelleme: 13.07.2019 Cumartesi 14:08
37 ülkeden BM\'ye mektup: Çin\'in Uygur politikasını destekliyoruz
- A +

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi üyesi 22 ülke, Çin'in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine uyguladığı baskıyı eleştiren bir mektup yayınladı. 22 ülke temsilcilerinin imzaladığı ortak mektuba, Çin karşı adımla yanıt verdi. Çin yönetimi, söz konusu mektuba karşı Uygur politikalarına 37 ülkeden destek geldiğini duyurdu. İmzacı ülkeler arasında zulmün durdurulması için hazırlanan mektuba destek vermeyerek 'İşte ümmetin hali' dedirten, Suudi Arabistan, Katar gibi İslam ülkelerinin olması dikkatleri çekti.

Çin'in Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakması için 22 ülkenin yazdığı ortak mektuba Pekin karşı adımla yanıt verdi.

Çin yönetimi, yaklaşık 40 ülkenin de Birleşmiş Milletler'e mektup yazarak teröre kaşı mücadelelerinde kendilerine destek verdiğini duyurdu. Birleşmiş Milletler'e yazılan mektupta şu ifadeler yer aldı: "Terörizm ve aşırılıkla ağır şekilde yüzleşen Çin, mesleki eğitim ve öğretim merkezleri kurmak da dahil olmak üzere Sincan'da bir dizi terörle mücadele ve önlemi almıştır."

LİSTEDE SUUDİ ARABİSTAN DA VAR

Reuters Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'da hitaben yazılan mektupta aralarında Rusya ve Suudi Arabistan'ın da olduğu 37 imzacı ülkenin bulunduğunu bildirdi. İmzacı ülkeler arasında birçok Afrika ülkesiyle birlikte, Kuzey Kore, Venezuela, Küba, Belarus, Myanmar, Filipinler, Suriye Pakistan, Umman, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri de yer aldı.

22 ÜLKEDEN ORTAK MEKTUP

Hafta başında çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu 22 ülke Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurların derhal serbest bırakılması için çağrı yapmıştı. Mektuba, İsveç’ten Japonya’ya kadar 22 devlet destek verirken hiçbir Müslüman ülkenin imzası yer almadı.

Mektupta devasa toplama kamplarındaki yasa dışı gözaltılardan ve diğer azınlıkların yanı sıra özellikle de Uygurları hedef alan yaygın izleme, gözetleme ve kısıtlamalardan derin endişe duyulduğu dile getirildi.

19-07/13/isl.jpg

22 ülkenin ortak mektubunda şu ifadeler yer aldı:

"Çin'i, yasalara uymaya, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye, Sincan (Doğu Türkistan) ve Çin genelinde din ve inanç özgürlükleri de dahil olmak üzere insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı göstermeye çağırıyoruz.

Çin'i, Sincan'da (Doğu Türkistan) Uygur Türkleri ve diğer Müslüman topluluklara mensup azınlıkları keyfi gözaltılardan, serbest dolaşım haklarını ellerinden almaktan uzak durmaya davet ediyoruz."

Ayrıca Çin'e gönderilen mektupta imzası bulunan 22 devlet, Pekin yönetiminden, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'nin de aralarında bulunacağı uluslararası bağımsız uzmanlar heyetine Doğu Türkistan'a "tam erişim" izni vermesini istedi.

ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler, Çin'in kendi planladığı Doğu Türkistan ziyaretlerinin 'propaganda ve göz boyama' amaçlı 'tiyatrodan ibaret' olduğunu belirtiyor.

Çin yönetimi de mektubun gerçekleri yansıtmadığını savunarak yazılanları 'iftira' olarak niteledi.

İMZACI ÜLKELER

Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Japonya, İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç,
Letonya, Litvanya, Estonya, Danimarka, Norveç, Kuzey İrlanda, Hollanda, İzlanda, 
Lüksemburg, İspanya, Avusturya, İrlanda, Belçika İsviçre.

3 MİLYON KİŞİ KAMPLARDA TUTULUYOR

Çin’in dünyaya eğitim merkezi olarak lanse ettiği toplama kamplarında ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 3 milyon civarında Uygur Türk’ü zorla tutuluyor. Diasporadaki Uygurlar, asimilasyon ve kültürel soykırım olarak tanımladıkları toplama kamplarına götürülen kişilerin çocuklarının ellerinden alındığını ve bir daha göremediklerini belirtiyor. Binlerce Uygur çocuk, ailelerinden koparılmış durumda. Toplama kamplarına götürülenlerin büyük bir kısmından bir daha haber alınamıyor.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN