Back To Top
Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki Türk adaylar

Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki Türk adaylar

 - Son Güncelleme: 22.05.2019 Çarşamba 13:08
Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki Türk adaylar
- A +

Bu yıl yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde seçilmesine kesin gözüyle bakılan Türk kökenli adaylar da yer alıyor.

Her beş yılda bir yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerine sayılı günler kaldı. Üye ülkelerdeki siyasi partilerin çoğu adaylarını belirleyerek listelerini oluşturdu. Bu listelerde seçilmelerine kesin gözüyle bakılan Türk kökenli adaylar da var. Almanya, Fransa, Hollanda ve Kıbrıs'ta ön plana çıkan adaylar kimler?

Özlem Alev Demirel (Almanya)

Almanya’da Sol Parti'nin (Die Linke) liste başı adayı.

Özlem Alev Demirel 1984 yılında Malatya'da doğdu. Ailesi 1989 yılında Almanya'ya göç etti.

Bonn şehrinde siyasal bilgiler okuyan Özlem Alev Demirel çocukluğundan bu yana ailesinden dolayı siyasetle iç içe olduğunu ifade ediyor.

Özlem Alev Demirel siyasete gazetecilik yaparak adım attığını belirtiyor. İnsan hakları ihlalleri ve ırkçılığa karşı mücadele yürütüyor.

Düsseldorf'ta yaşayan Özlem Alev Demirel evli ve iki çocuk annesi.

Sol Parti şu anda Avrupa Parlamentosu'nda yedi milletvekili ile temsil ediliyor.

İsmail Ertuğ (Almanya)

Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nden (SPD) 10. sıra adayı olan 1975 doğumlu İsmail Ertuğ 2009 yılından bu yana Avrupa Parlamenteri olarak görev yapıyor.

İsmail Ertuğ'un ailesi 1970'li yıllarda İzmir'den Almanya'ya göç etti. Ertuğ 1975 yılında Amberg şehrinde doğdu. İşletme yönetimi okuyan Ertuğ sağlık sigortası sektöründe bir çok şirkete danışmanlık yaptı.

İsmail Ertuğ 1999 yılından bu yana Almanya Sosyal Demokrat Partisi üyesi.

2009 yılında Avrupa Parlamentosu seçimlerini kazanan Ertuğ 2014 yılında da yeniden seçildi.

Niyazi Kızılyürek (Kıbrıs)

Kıbrıs ana muhalefet partisi AKEL (Emekçi Halkın İlerici Partisi), ilk kez Kuzey Kıbrıslı bir Türk'ü Avrupa Parlamentosu seçimlerine aday gösterdi.

59 yaşında olan Niyazi Kızılyürek tarih profesörü, akademisyen ve yazar. Kıbrıs Üniversitesi Türk ve Orta Doğu Çalışmaları Bölümü’nde Profesör Doktor.

Siyasal Bilimler ve Sosyoloji öğrenimini tamamladığı Bremen Üniversitesi’nde doktorasını yaptı.

Çeşitli dillerde yirmiyi aşkın kitabı yayınlandı. Barış ve Türk-Yunan dostluğuna yönelik çalışmalarından dolayı bir çok ödül aldı.

Ayhan Tonca (Hollanda)

Ayhan Tonca Hollanda'da AK Parti'ye yakınlığı ile bilinen DENK Partisi'nin Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için liste başı adayı konumunda bulunuyor.

Ayhan Tonca 1964 yılında Karamanda doğdu. Evli ve iki çocuk babası. 1970 yılında 6 yaşında Apeldoorna, Hollandaya geldi ve ilk, orta ve yüksek eğitimini Hollandada yaptı. 1992 yılında Utrecht üniversitesi Orta Doğu diller ve kültürler bölümünden mezun oldu.

2016-2018 yıllarında Hollanda Diyanet Vakfı yönetim kurulu üyeliği ve sözcülüğü yaptı.

DENK Partisi Hollanda'da 2017 yılında yapılan genel seçimlerde 3 milletvekili çıkardı.

Murat Yılmaz (Almanya)

43 yaşındaki Murat Yılmaz Almanya’da Sol Parti'nin (Die Linke) 10. sıra adayı konumunda bulunuyor.

Bilgi teknolojileri danışmanı olan Murat Yılmaz Kuzey Ren Vestfalya'da büyüdü ancak uzun yıllardan bu yana Köln şehrinde yaşıyor.

2014 yılından bu yana Sol Parti üyesi.

Engin Eroğlu (Almanya)

1982 doğumlu Engin Eroğlu Almanya'da "Serbest Seçmenler" (Freie Wahler) partisinin 2. sıra adayı.

Göçmen bir aileden gelen ve 1997 yılından bu yana siyasette aktif olan Engin Eroğlu bankacılık sektöründe çalışıyor. Ayrıca iş insanı olarak görev yapıyor.

751 sandalyeli parlamentoda dağıtım üye ülkelerin nüfusuna orantılı şekilde yapılıyor. İngiltere'nin AB'den ayrılmasından sonra Avrupa Parlamentosundaki üye sayısının 751'den 705'e düşürülmesi öngörülüyor. Parlamenterlerin parlamentoda ülkeleri adına değil ait oldukları ideolojik partilerin hedefleri doğrultusunda çalışmaları bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu seçimleri farklı Avrupa Birliği ülkelerinde 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

KAYNAK: EURONEWS

 

 

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN