Back To Top
Avrupa’nın en eski camisine ulaşıldı

Avrupa’nın en eski camisine ulaşıldı

 - Son Güncelleme: 25.06.2019 Salı 01:43
Avrupa’nın en eski camisine ulaşıldı
- A +

Arkeologlar, İspanya’da Vizigot Krallığı’na ait bir antik kentte, daha önce keşfedilmemiş bir sarayın bazı bölümlerinin yanı sıra Avrupa’nın en eski camilerinden biri olduğu düşünülen kalıntılar tespit etti.

Madrid dışındaki kırsal bir bölgede yer alan bin 400 yıllık Reccopolis antik kentinde yapılan çalışmalarda arkeologlar jeomanyetik aygıtları kullanarak hâlâ toprak altında bulunan yapıların ve duvarların haritasını çıkardı. Çalışmalar sonucunda, Reccopolis’in bugüne kadar gün ışığına çıkarılan kalıntılardan çok daha fazlasına sahip olduğu tespit edildi. Kentin henüz keşfedilmemiş yapıları arasında bir saray ve Avrupa’daki en eski camilerden biri olabilecek bir binanın yer aldığı belirtildi. Toprak altındaki yapılardan olan büyük bir binanın, Ortadoğu’ya özgü cami planlarına benzediği belirtildi. Harvard Üniversitesi ortaçağ tarihçisi ve arkeolog Michael McCormick, yapılacak kazının bu fikri kanıtlayabileceğini belirterek doğrulanması halinde bunun günümüze ulaşabilen Avrupa’daki en eski cami olabileceğini vurguladı.

Cermen kabilesi Gotların iki büyük kolundan biri olan Vizigotlar, geç antik çağda Fransa ve İber Yarımadası’nda hüküm sürdü. Vizigotlar, daha çok 410 yılında Roma’yı ele geçiren kavim olarak biliniyor. Toledo’yu başkent seçen Vizigotların Reccopolis’i 578 yılında inşa ettiği belirtiliyor. Bölgedeki Vizigot hâkimiyeti, 711’de İslam yayılmacılığıyla bitme noktasına geldi. Yeni keşfedilen jeofiziksel kanıtlar, şehrin tamamen terk edildiği 800 yılı öncesinde İslam varlığına dair izler olduğunu ortaya koyuyor. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN