Back To Top
Çin, Müslümanlara zulmettiği toplama kamplarını eğitim merkezi olarak gösterdi

Çin, Müslümanlara zulmettiği toplama kamplarını eğitim merkezi olarak gösterdi

 - Son Güncelleme: 19.06.2019 Çarşamba 16:07
Çin, Müslümanlara zulmettiği toplama kamplarını eğitim merkezi olarak gösterdi
- A +

Çin yönetimi Doğu Türkistanlı Müslümanları topladığı ve sistematik işkenceden geçirdiği kampları, eğitim merkezi olarak göstermek için BBC muhabirine açtı. Ancak muhabirin ziyaretinden önce gözetleme kulelerinin kaldırılması, boş alanların spor sahasına çevrilmesi gibi düzenlemeler gazetecinin gözünden kaçmadı. Haberde, Çinli yetkililerin okul gibi lanse etmeye çalıştığı kampın cezaevinden farksız olmadığı vurgulandı.

Çin'in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde, yaklaşık 1 milyon Müslüman Uygur Türkü, devletin "eğitim kampı" adını verdiği tesislerde tutuyor.

BBC'nin özel izinle girdiği bu tesislerden elde edilen görüntüler ve yapılan röportajlar, kurulan sistemin "cezaevine daha yakın olduğunu" gösteriyor.

Pekin hükümeti bu kampların varlığını uzun süre reddediyordu.

EĞİTİM MERKEZİ GÖRÜNTÜSÜ

Ancak bu kamplar "radikal ideolojilerle" mücadele kapsamında, "mesleki yeterlilik eğitim merkezleri" olarak resmi bir yapıya büründürüldü.

Namaz kılmanın yasak olduğu kamplarda "öğrenciler", 10'ar kişilik koğuşlarda kalıyor.

Tesis yetkilileri, yapılan eğitimle ilgili olarak ise, "Biz onların düşüncelerindeki aşırı eğilimleri ayıklıyoruz" diyor.

Yaklaşık 1 milyar 385 milyon nüfuslu Çin'de Budistler nüfusun yaklaşık yüzde 18, Hristiyanlar yüzde 5'ini ve Müslümanlar da yüzde 1,8'ini oluşturuyor.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN