Back To Top
Endonezya'da 'öldüren' seçim tamamlandı: Devlet Başkanı değişmedi

Endonezya'da 'öldüren' seçim tamamlandı: Devlet Başkanı değişmedi

 - Son Güncelleme: 21.05.2019 Salı 07:33
Endonezya\'da \'öldüren\' seçim tamamlandı: Devlet Başkanı değişmedi
- A +

'Öldüren seçim' olarak tarihe geçen Endonezya seçimleri tamamlandı. Yüzlerce sandık görevlisinin sayım sırasında aşırı yorgunluktan ölmesiyle sonuçlanan seçimlerin galibi yüzde 55 oy alan mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo oldu. 17 Nisan'da 260 milyon nüfuslu ülkede ilk kez devlet başkanlığı, yerel ve ulusal parlamento seçimleri, masrafları kısmak amacıyla aynı gün yapılmıştı.

Endonezya’nın mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo, devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 55,50’ini alarak yeniden başkan seçildi.

Endonezya Seçim Komisyonu (KPU), ülkede 17 Nisan’da yapılan ve iki adayın yarıştığı başkanlık seçiminde, 85 milyondan fazla oy alan Endonezya Demokratik Mücadele Partisi (PDI-P) adayı Widodo’nun kazandığını duyurdu.

KPU, Widodo’nun rakibi ana muhalefet Büyük Endonezya Hareketi Partisi (Gerindra) Genel Başkanı Prabowo Subianto’nun ise yüzde 44,50’lik oranla 68 milyondan fazla oy aldığını bildirdi.

Öte yandan 16 partinin yer aldığı milletvekili seçiminde, 9 parti yüzde 4 barajını aşarak Temsilciler Meclisi’ne (DPR) girmeye hak kazanırken, PDI-P partisi yüzde 19,33 oy oranı ile birinci, muhalefetteki Gerindra Partisi de yüzde 12,57 oy oranı ile ikinci parti oldu.

KPU, seçim sonuçlarını açıklanması beklenen 22 Mayıs tarihinden önce açıkladı. Öte yandan seçime hile karıştığını ve sonuçlara itiraz edeceğini açıklayan Subianto ve destekçilerinin, başta başkent Cakarta olmak üzere ülke genelinde KPU’nun resmi seçim sonuçlarını protesto etmesi bekleniyor.

CAKARTA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN