Back To Top
Filipinler ve Kanada arasında çöp krizi: Büyükelçisini geri çağırdı

Filipinler ve Kanada arasında çöp krizi: Büyükelçisini geri çağırdı

Filipinler ve Kanada arasında çöp krizi: Büyükelçisini geri çağırdı
- A +

Filipinler ve Kanada arasındaki çöp krizi, Filipinler'in Büyükelçisini geri çağırmasının ardından yeni bir boyut kazandı.

Filipinler Dışişleri Bakanı Teddy Locsin Jr., Kanada’nın çöpleri geri alma konusundaki son günü aştığını belirterek, gece yarısı itibariyle büyükelçisini ve elçilik yetkililerini geri çağıran talimatların Kanada’ya gönderildiğini duyurdu.

DİPLOMATİK VARLIĞIMIZI AZALTMALIYIZ

Bakan, “Kanada verilen süreyi kaçırdı. Çöpleri buradan alınana kadar Kanada’daki diplomatik varlığımızı azaltmalıyız” dedi.

Bakan, Kanada’nın çöplerin taşınması konusunda Filipinli gümrük yetkilileriyle yapması beklenen görüşmeyi gerçekleştirmemesinin ardından diplomatik temsilcileri geri çekme kararını aldığını belirtti.

ÇÖPLERİ GERİ ALMAK İÇİN YAVAŞ HAREKET EDİYORLAR

BBC’ye konuşan Manila’daki Kanada Elçiliği yetkilileri ise ‘çöpleri geri almak için bir teklif yaptıklarını’ ve ‘bu sürecin olabildiğince çabuk gerçekleşmesi için Filipinli yetkililerle yakın temasta olduklarını’ söyledi.

Kanada geçen hafta yaklaşık yedi yıl sonra çöplerini geri almayı kabul ettiğini ve ülkeye geri getirilmesi konusunda tüm masrafları üstleneceğini duyurmuştu.

15 MAYIS SON GÜNDÜ

Ancak Kanadalı yetkililer, gerekli evrakların ayarlanması nedeniyle taşıma işleminin ‘haftaları bulabileceğini’ açıklamıştı. Bunu ‘oyalama’ olarak kabul eden Filipinli yetkililer ise çöplerin alınması konusunda 15 Mayıs’ı son gün olarak belirlemişti.

ÇÖP KRİZİ NASIL BAŞLADI?

Kanada merkezli özel bir şirket, 2013-2014 yılları arasında Manila limanına toplam 2450 ton çöp taşıyan 103 konteyner bırakmıştı.

Konteynerlerin üzerinde ‘geri dönüştürülecek plastikler’ yazıyordu ancak Filipinli yetkililer tarafından yapılan inceleme sonucu çöplerin geri dönüştürülemeyeceği anlaşılmıştı.

Kanada’nın çöpünü geri almamasına pek çok kez tepki gösteren Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Kanada’yı ‘savaş açmakla’ tehdit etmişti.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN