Back To Top
İsrail ile BAE ABD’de buluştu

İsrail ile BAE ABD’de buluştu

 - Son Güncelleme: 12.10.2018 Cuma 00:18
İsrail ile BAE ABD’de buluştu
- A +

İsrail ile BAE, resmi bir ilişkileri olmamasına rağmen Washington’da biraraya geldi. Yahudi Enstitüsü’nün (JINSA) akşam yemeğinde samimi bir görüntü veren Tel Aviv Büyükelçisi Ron Dermer ve BAE Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe’nin Trump yönetimiyle en iyi ilişkilere sahip diplomatlar olduğu belirtiliyor.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ABD Büyükelçileri, aralarında resmi bir ilişki olmamasına rağmen Amerikan Ulusal Güvenlik Yahudi Enstitüsü’nün (JINSA) Washington’daki akşam yemeğinde bir araya geldi.

İsrail’in Haaretz gazetesine göre, BAE’nin Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe ile İsrail’in Washington Büyükelçisi Ron Dermer, JINSA’nın ABD’de düzenlenen önceki akşamki yıllık akşam yemeğinde aynı masada ve yan yana oturdu.

Haberde, BAE’nin İsrail ile diplomatik ilişkisinin resmi bir şekilde bulunmadığına dikkat çekilerek, “İsrail ile resmi ilişkilerde bulunmayan Arap ülkelerinden yetkilileri, İsrailli yetkililerle birlikte görmek nadir bir durum” ifadesi de kullanıldı.

Uteybe ile Dermer’in ‘samimi bir şekilde muhabbet ettikleri’ belirtilen haberde, aynı masada Mısır’ın Washington Büyükelçisi Yasir Rıda’nın da bulunduğu aktarıldı. Gazete, Uteybe ve Dermer’in ABD’deki en etkin iki diplomat ve başta Donald Trump’ın damadı Jared Kushner ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo olmak üzere Trump başkanlığındaki ABD yönetimiyle yakın ilişkilere sahip olduğuna dikkati çekti. Haberde, İsrail ile BAE’nin ABD ile olan yakın ilişkilerinin yanı sıra bu iki ülkenin İran’a ve Ortadoğu’daki vekillerine olan düşmanlıkları konusunda da ortak paydada buluştuklarına vurgu yapıldı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN