Back To Top
Kaşıkçı cinayeti sonrası Suudi Arabistan'a 11,5 milyon sterlinlik silah satışı

Kaşıkçı cinayeti sonrası Suudi Arabistan'a 11,5 milyon sterlinlik silah satışı

 - Son Güncelleme: 18.05.2019 Cumartesi 17:42
Kaşıkçı cinayeti sonrası Suudi Arabistan\'a 11,5 milyon sterlinlik silah satışı
- A +

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından İngiltere'den Suudi Arabistan'a 11,5 milyon sterlin değerinde silah satışı gerçekleştiği açıklandı.

İngiliz Sky News televizyonunun haberine göre, İngiltere, Kaşıkçı'nın öldürülmesini takip eden 3 ayda Suudi Arabistan'a 11 milyon 414 bin 54 sterlin değerinde silah satışı lisansına onay verdi.

DAHA BÜYÜK SATIŞLAR DA OLABİLİR

Haberde, bu rakamın nihai olmadığı, lisanların 'özel' niteliği dolayısıyla ticaretin hacminin daha da büyümüş olmasının muhtemel olduğu vurgulandı.

Televizyonun İngiliz Uluslararası Ticaret Bakanlığı verilerinden derlediği habere göre Suudi Arabistan'a satılan askeri ekipman arasında zırh delici cephane, elektronik savaş teçhizatı ile el yapımı patlayıcı tespit ve etkisizleştirme cihazları da yer aldı.

YÜZDE 94 ARTTI

Haberde, İngiltere'nin söz konusu 3 ay içinde Suudi Arabistan'a yaptığı silah satışında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 94 artış olduğuna dikkat çekildi.

İngiltere'nin Yemen'deki askeri müdahalenin başladığı 2015'ten bu yana Suudi Arabistan'a sattığı silah miktarının 5 milyar sterline yaklaştığı açıklanmıştı.

İngiliz Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'ın Alman mevkidaşı Heiko Maas'a mektup yazdığı ve Almanya'nın Suudi Arabistan'a silah ambargosunun ortak projeler nedeniyle İngiliz savunma sanayisine zarar vereceğini ileterek, bazı istisnalara gidilmesini talep ettiği de ortaya çıkmıştı.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN