Back To Top
Kırım’da kaçırılan işadamı Reşat Yahyaev'in cesedi bulundu

Kırım’da kaçırılan işadamı Reşat Yahyaev'in cesedi bulundu

 - Son Güncelleme: 10.07.2019 Çarşamba 22:59
Kırım’da kaçırılan işadamı Reşat Yahyaev\'in cesedi bulundu
- A +

Kırım'da Nisan ayında kaçırılan Kırım Tatarı Reşat Yahyaev'in cesedi, Akmescit bölgesindeki Nikolayevka plajında kıyıya vurmuş halde bulundu. 61 yaşındaki işadamının işkence edildikten sonra boynuna ağırlık bağlanarak denize atıldığı tespit edildi.

Rusya'nın 2014 yılında işgal ettiği Kırım'da, kimliği belirsiz kişilerce kaçırılan Kırım Tatarı Reşat Yahyaev'in öldürüldüğü ortaya çıktı. Dört aldır kendisinden haber alınamayan işadamı Yahyaev'in cesedi Sivastopol bölgesindeki Nikolayevka plajında kıyıya vurdu.

ATR’ye konu ile ilgili açıklama yapan bir kaynak, “Nikolayevka’da kıyıda bulunan ceset; Raşid Yagyayev. Ceset artık çürümeye başlamıştı, kıyıdan çok zor çıkarıldı” dedi.

Ayrıca kaynak Raşid Yagyayev’in bir iş insanı olduğunu ve Kırım’da birkaç satış noktası ve depo sahibi olduğunu da bildirdi.

GÖZLER RUS YÖNETİMİNDE

Rusya işgal ettiği Kırım’da başta STK temsilcileri olmak üzere önde gelen isimlere yönelik yıldırma politikası izliyor. Kırım Tatarı siyasilere açılan politik davalar ve adam kaçırma vakalarındaki artış endişe veren boyutlara ulaştı. 

Rusya’nın Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla başlattığı Hizb-ut Tahrir davası da sindirme politikasının ayaklarından biri. Tatar siyasiler Muslim Aliyev, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Enver Bekirov bu dava ile 3. yıldır cezaevinde tutuluyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN