Back To Top
Putin’in gizli silahı deniz dibinde yandı

Putin’in gizli silahı deniz dibinde yandı

 - Son Güncelleme: 04.07.2019 Perşembe 09:12
Putin’in gizli silahı deniz dibinde yandı
- A +

ABD’de Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin New Hampshire eyaletine yapacağı ziyaretini iptal edip uçağını Washington’a indirerek geri dönmesi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de etkinliğini iptal edip Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile acil bir toplantı düzenlemesi günün olayı haline geldi. İki olay uluslararası piyasalarda bile dalgalanmaya neden oldu.

Farklı süpekülasyonlara neden olan iki gelişmenin aynı saatlere denk gelmesinin bir tesadüf olduğu saatler sonra netlik kazandı. Günün olayı haline gelen gelişmede ilk olarak Pence New Hampshire eyaletine yapacağı ziyaretini uçakta havadayken iptal edip Washington’a geri geldi. Beyaz Saray’a geçen Pence’nin bu olağandışı kararı sosyal medyada çok konuşuldu.

Süpekülasyonlar üzerine Beyaz Saray Basın Yetkilisi Alyssa Farah Pence’in Beyaz Saray’a dönmesinin ‘acil bir duruma işaret etmediğini’ söyledi. Farah, “Başkan Yardımcısının Washington’da kalmasını gerektiren bir durum oluştu” dedi. Bir Beyaz Saray yetkilisi ise Pence’in Beyaz Saray’a dönmesinin “Başkan Donald Trump’ın sağlık durumuyla hiçbir alakası olmadığını” söyledi. Ancak her iki kaynak da Başkan Yardımcısı’nın neden acil olarak Beyaz Saray’a geri döndüğünü açılamadı.

Aynı saatlerde Moskova’da da bir hareketlilik yaşandı. Rus lider Putin önceden belirlenen bir etkinliğe katılmayı iptal edip Kremlin’de Savunma Bakanı Şoygu ile bir toplantı düzenledi. Bu toplantının nedeni Beyaz Saray’daki gizemli toplantının aksine belli oldu. Putin’in Şoygu’yla Barents Denizi’nde araştırma yapan Rus bir deniz altında çıkan yangında 14 mürettebatın ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili görüştüğü açıklandı. “Bu kaza, Rusya ve ordumuz için büyük bir kayıp” diyen Putin olayı araştırmak için Şoygu’yu görevlendirdi. Şoygu, denizaltıda kaç mürettebatın olduğunu açıklamadı.

Öte yandan Rus medyası söz konusu denizaltının nükleer enerjiyle çalışan ve okyanusun derinliklerinde hassas misyonlar için tasarlanan AS-12 Losharik tipi bir denizaltı olduğunu yazdı. Ancak resmi yetkililer tarafından denizaltının modeli ile ilgili ayrıntılı paylaşılmadı. Norveç de denizaltından yüksek miktarda radyasyon sızıntısı olduğunu resmen açıkladı.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN