Back To Top
Sri Lanka’da Müslümanlar saldırı altında

Sri Lanka’da Müslümanlar saldırı altında

 - Son Güncelleme: 15.05.2019 Çarşamba 01:28
Sri Lanka’da Müslümanlar saldırı altında
- A +

Sri Lanka’da 253 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılar sonrası cami saldırıları arttı. Sivillerin katledildiği polis operasyonları da Müslüman toplumundaki korkuyu artırdı. Vahşeti üstlenen terör örgütü IŞİD’in ‘toplumu kanla kutuplaştırma’ amacına hizmet eden yaklaşım nedeniyle üç haftada camilere ve Müslümanlara ait işyerlerine yönelik ırkçı saldırılar arttı. Puttalam bölgesinde ise bir kişinin öldürüldüğü bildirildi. Üç cami ile mescitlerin kapıları kırıldı.

Sri Lanka’da Paskalya ayini sırasında IŞİD’in düzenlediği ve 250’den fazla kişinin öldüğü bombalı saldırılar sonrası Müslümanlara yönelik baskı ve cinayetler başladı. Ülkede önceki gün bir Müslüman İslam karşıtı bir çete tarafından uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Basına konuşan polis yetkilileri, Puttalam bölgesinde İslam karşıtı bir grubun, dün ülke genelinde ilan edilen sokağa çıkma yasağına uymayarak 45 yaşındaki bir Müslümana bıçak ve kesici aletlerle saldırarak hastanelik ettiğini belirtti. Hastaneye kaldırılan kişinin kısa süre sonra hayatını kaybettiği açıklandı.

Ülkede 21 Nisan’da kilise ve otelleri hedef alan terör saldırılarının ardından hükümet geçici sokağa çıkma yasağı koymuş ve sosyal medya platformlarının kullanımını bir süreliğine engellemişti. 13 Mayıs’ta ülkedeki bazı cami ve Müslümanlara ait dükkanlara yapılan saldırılar üzerine sosyal medya ve sokağa çıkma yasakları yeniden ilan edilmişti. Sri Lanka’da 21 Nisan’da Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında Kochchikade’deki St. Anthony’s, Katana’daki St. Sebastian ve Batticaloa’daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo’daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar düzenlenmiş ve 253 kişinin hayatını kaybetmişti. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN