Back To Top
Trump'tan Facebook'a Libra göndermesi: Banka olmak istiyorsan lisans olmalısın

Trump'tan Facebook'a Libra göndermesi: Banka olmak istiyorsan lisans olmalısın

 - Son Güncelleme: 12.07.2019 Cuma 12:16
Trump\'tan Facebook\'a Libra göndermesi: Banka olmak istiyorsan lisans olmalısın
- A +

Kripto paralarla ilgili ilk kez konuşan ABD Başkanı Donald Trump, "ABD'nin tek para birimi vardır o da dolardır" ifadelerini kullanırken Libra'yı piyasaya sürmeye hazırlanan Facebook'a ilişkin de "Banka olmak istiyorsa lisans almalı" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Bitcoin ve Facebook’un Libra’sı gibi kripto paralar hakkında ilk kez konuştu.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, “Değerleri bir hayli değişken olan, para bile olmayan kripto paraların hayranı değilim. Kontrol edilmeyen kripto varlıklar uyuşturucu ticareti ve diğer illegal aktiviteler dahil olmak üzere kanunsuz faaliyetleri kolaylaştırıyor” dedi.

FACEBOOK BANKA MI OLMAK İSTİYOR?

Konuyla ilgili Trump, peş peşe iki tweet daha attı.

Facebook’un 2020 yılında piyasaya sürmeye hazırlandığı kripto parası Libra’nın da benzer şekilde ‘güvenilirlikten uzak’ olduğun savunan Trump, “Eğer Facebook ve diğer şirketler banka olmak istiyorsa bankacılık lisansına başvurmalı ve ulusal ve uluslararası diğer tüm bankalar gibi bankacılık yönetmeliklerine tabi olmalı” ifadelerini kullandı.

Trump, “ABD’de tek bir para birimimiz var ve o da şu anda her zamankinden güçlü, hem güvenilir hem de sağlam. Dünyanın her yerinde açık ara en hâkim para birimi ve hep de böyle kalacak. Ona ABD doları deniliyor” dedi.

Donald ​Trump’ın açıklaması ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın “Libra’nın tamamen mücadele etmesi zorlu riskler oluşturabileceği” yönündeki açıklamasının ardından geldi.

Facebook, kendi kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra’yı 2020 yılında piyasaya sürecek.

Bitcoin ise 2008 yılında hükümet ve bankalar tarafından kontrol edilen para birimlerine alternatif olarak icat edildi.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN