Back To Top
Türkiye, ABD yaptırımları kapsamında İran'dan petrol alımını durdurdu

Türkiye, ABD yaptırımları kapsamında İran'dan petrol alımını durdurdu

 - Son Güncelleme: 23.05.2019 Perşembe 15:46
Türkiye, ABD yaptırımları kapsamında İran\'dan petrol alımını durdurdu
- A +

ABD'nin nükleer kriz sonrası İran'a uyguladığı yaptırımlarda 8 ülke için tanıdığı muafiyeti kaldırmasının ardından Türkiye'nin İran'dan petrol alımını durdurduğu iddia edildi.

Reuters haber ajansına Türk dışişleri yetkilisine dayandırdığı haberde, İran'dan petrol alımının Mayıs ayından itibaren durdurulduğunu açıkladı.

MUAFİYET KALDIRILDI

ABD, İran'a uyguladığı yaptırımlar kapsamında, Türkiye dahil 8 ülkeye tanıdığı muafiyetlere son vermişti. Ajansa konuşan yetkili, "İran'dan artık petrol almıyoruz. Muafiyet tanınan sekiz ülkeden biriydik ve artık yaptırımlara uymaya hazırız" dedi.

TÜPRAŞ'IN GİRİŞİMİ SONUÇ VERMEDİ

Türkiye'nin en büyük petrol rafinerisi olan Türpraş, Washington'a muafiyet süresinin uzatılması konusunda girişimde bulunmuştu. Aynı yetkili, ABD'nin İran politikasına katılmadıklarını ancak "Stratejik ortajımız olarak ABD'nin kararına saygu duymak zorundayız" dedi.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN