Back To Top
Umman Denizi'nde iki petrol tankerinde patlama

Umman Denizi'nde iki petrol tankerinde patlama

 - Son Güncelleme: 13.06.2019 Perşembe 16:46
Umman Denizi\'nde iki petrol tankerinde patlama
- A +

İngiliz deniz güvenliği grubu, Umman Denizi'nde henüz belirlenemeyen bir olay yaşandığı konusunda uyardı, İran medyası ise iki petrol tankerinde patlama olduğunu iddia etti. İran Deniz Kuvvetleri ise patlamaların gemilerin güvertelerinde çıkan yangından kaynaklanmış olabileceğini duyurdu.

İran devlet televizyonu yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde, Umman Denizi'nde seyir halindeki ham petrol yüklü iki büyük tankere saldırı gerçekleştirildiği iddia etti. Ancak haber henüz doğrulanmadı. 

İran resmi ajansı IRNA, tankerlerdeki 44 kişinin tahliye edilerek, İran'ın Hürmüzgan Eyaleti'ndeki Cask Limanına nakledildiğini aktardı.

Görgü tanıkları tankerlerin Marshal Adaları bayraklı Front Altair ve Panama bayraklı Kokuka Courageous olduğunu söyledi.

19-06/13/d87wn1mw4aeccgj.jpg

 PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Öte yandan çeşitli ülkelerden peş peşe patlama ve saldırı açıklamaları geldi.

Japonya Ticaret Bakanlığı, 'Hürmüz Boğazı yakınlarında saldırıya uğradığı belirtilen tankerlerin Japonya'ya yük taşıdığı' açıklamasında bulundu.

Tayvan merkezli CPC de aynı bölgede kendilerine ait bir tankerin bilinmeyen bir cisim tarafından vurulduğunu açıkladı. Gemide görev yapan 21 personelin tahliye edildiği duyuruldu.

Norveç ise, Marshal Adaları bayrağı taşıdığı söylenen Front Altair adlı tankerin kendilerine ait olduğunu duyurdu. Frontline şirketine ait tankerin Fuceyra açıklarında torpido ile saldırıya uğradığı ve bunun sonucunda yangın çıktığı açıklandı. Tankerin bir süre sonra battığı belirtilirken, gemide bulunan 23 personelin kurtarıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

'SALDIRIYI TANIMLAMAK İÇİN 'ŞÜPHELİ' İFADESİ BİLE YETERSİZ'

Konu, resmi temaslar kapsamında İran'da bulunan Japonya Başbakanı Abe Şinzo'nun Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile görüşmesinde de gündeme geldi.

Zarif, Japonya'ya yük taşıyan iki petrol tankerinin saldırıya uğramasını tanımlamak için 'şüpheli' ifadesinin dahi yeterli olmayacağını söyledi. 

Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Japonya'ya yük taşıyan tankerlere saldırı Başbakan Abe Şinzo ile (İran lideri) Ayetullah Ali Hamaney'in kapsamlı ve dostça görüşmeler yaptığı sırada gerçekleşti. Bu sabah olanları tanımlamak için şüpheli ifadesi bile yetersiz kalır. İran'ın önerisi olan Bölgesel Diyalog Forumu zorunludur" dedi. 

‘BELİRLENMEYEN BİR DURUM’

İngiliz donanması tarafından yönetilen Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları ise, Umman Denizi'nde ‘henüz belirlenemeyen’ dediği bir olay konusunda uyardı.

AP haber ajansında yer alan habere göre kurum, sabah saatlerinde Umman Denizi’nde belirlenemeyen olay konusunda uyardı ve ABD-İran gerginliğinin yaşandığı bölgede ‘çok dikkatli’ olmaya çağırdı. 

Öte yandan ABD'nin Bahreyn'de bulunan 5'inci Filosu, saldırıya uğradığı tahmin edilen iki tankere yardım için bölgeye kuvvetlerini gönderdi. 

İRAN'DAN AÇIKLAMA: YANGIN OLABİLİR

İran Deniz Kuvvetlerinden yapılan açıklamada ise patlamaların tüm boyutlarıyla incelendiği belirtildi.

Açıklamada, tankerlerin sıvı gaz taşıdığının tahmin edildiği ve "güvenilir olmayan ilk bilgilere göre patlamanın gemilerin güvertesinde çıkan yangından kaynaklı olduğu" aktarıldı.

Patlama haberinin ulaşmasının ardından bölgeye denizden ve havadan kurtarma ekiplerinin sevk edildiği kaydedildi.

Olay yerinin İran kıyılarına uzak olmasından dolayı yabancı bir geminin İran kurtarma ekiplerinden önce tankerlere ulaştığı ve tahliye edilen mürettebatı İran ekiplerine teslim ettiği bilgisi verilen açıklamada, İran'ın Cask Limanı'na nakledilen denizcilerin uyruklarının araştırıldığı ifade edildi.

BÖLGEDE TANSİYON YÜKSEK

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) açıklarında Suudi Arabistan, BAE ve Norveç'e ait dört ticari kargo gemisi, 12 Mayıs'ta sabotaja uğramıştı.

Bundan İran’ı sorumlu tutan ABD, gözdağı vermek için bölgede F-15 ve F-35 uçakları ile uçuşlar yapmıştı. Saldırıdan İran’ın sorumlu olduğuna dair bir kanıt bulunmazken, Tahran da iddiaları reddetmiş ve şeffaf bir soruşturma yapılması çağrısında bulunmuştu. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN