Back To Top
Bloomberg'ten Türkiye iddiası: Merkez, gizemli 20 milyar doları açıklayacak

Bloomberg'ten Türkiye iddiası: Merkez, gizemli 20 milyar doları açıklayacak

 - Son Güncelleme: 25.04.2019 Perşembe 12:25
Bloomberg\'ten Türkiye iddiası: Merkez, gizemli 20 milyar doları açıklayacak
- A +

Merkez Bankası'nın, döviz rezervleri ile ilgili gelecek hafta açıklama yapacağı iddia edildi. Bloomberg'in haberine göre, net rezervlerde beklenen 20 milyar dolarlık artış, 29 Mart'taki resmi kayıtlarda görülemiyor. Bu açıkla ilgili sorulara cevap veren bir Türk yetkili, Merkez Bankası'nın 30 Nisan'daki enflasyon brifinginde bir açıklamada bulunacağını aktardı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) döviz rezervleriyle ilgili olarak gelecek hafta açıklama yapacağı öne sürüldü. Bloomberg'e konuşan bir yetkili, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervleri konusunda gelecek hafta soru işaretlerine cevap vereceğini iddia etti.
Gazete Duvar'da yer alan habere göre 'Türkiye, rezervlerindeki 20 milyar dolarlık gizem konusundaki sessizliğine son verecek' başlıklı haberde şu ifadeler kullanıldı: "Bloomberg'ün görüştüğü 8 ekonomiste göre, net rezervlerde beklenen yaklaşık 20 milyar dolarlık artış 29 Mart'taki resmi kayıtlarda görülemiyor. Bu açıkla ilgili sorulara yanıt veren bir Türk yetkili, Merkez Bankası’nın 30 Nisan’daki enflasyon brifinginde bir açıklamada bulunacağını söyledi.

"İLK KEZ AÇIKLAMA YAPILACAK"

Bu izahat Merkez Bankası’nın, Türkiye’nin mali durumu konusunda aşikar bir boşluk gibi görünen, yatırımcı güvenini sarsan ve ekonomistleri şaşırtan bir durumu ilk kez kamuoyu önünde ele alma girişimi olacak. Türkiye’yi izleyenler bir aydan uzun süredir, Merkez Bankası’nın hesaplarını oluşturan resmi veriler ile düzenli giriş-çıkışları eşleştirmekte zorlanıyordu. Piyasalar bu anormalliği ilk olarak mart başında, rezervlerde sadece dış borç ödemeleri ve enerji ihracatları ile açıklanamayacak bir keskin düşüş yaşandığında fark etmişti. Bu durum JPMorgan Chase & Co. şirketinin yatırımcılara TL satma tavsiyesinde bulunmasına yol açmıştı. Merkez Bankası verilerine göre, net rezervler 22 Mart öncesindeki üç haftada 9 milyar dolar civarında düştü."

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN