Back To Top
Cari işlemler dış ticaretle fazla verdi

Cari işlemler dış ticaretle fazla verdi

 - Son Güncelleme: 12.07.2019 Cuma 00:38
Cari işlemler dış ticaretle fazla verdi
- A +

Cari işlemler hesabı, mayısta 151 milyon dolar fazla verdi. 12 aylık cari işlemler açığı 2.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 5 milyar 853 milyon dolar azalması da etkili oldu.

Cari işlemler dengesi mayıs ayında beklentilerin altında 151 milyon dolar fazla verdi. Beklenti 280 milyon dolar fazla verileceği yönündeydi. Cari açık Ocak-Mayıs döneminde 3.14 milyar dolar olurken, 12 aylık cari işlemler açığı 2.37 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası tarafından açıklanan verinin ayrıntıları şu şekilde: “Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 5.853 milyon dolar azalarak 706 milyon dolara gerilemesi ve hizmetler dengesi kalemi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 594 milyon ABD doları artarak 2.303 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Mayıs ayında 1.204 milyon ABD doları açık vermişken, bu ayda 3.469 milyon ABD doları fazla vermiştir. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 257 milyon ABD doları tutarında artarak 1.846 milyon ABD dolarına yükselmiştir. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 194 milyon ABD doları artarak 1.299 milyon ABD doları olmuştur. İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 104 milyon ABD doları azalarak 27 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.” Ekonomist Haluk Bürümcekçi “Ödemeler dengesinde bir sürpriz yok. Daha önce bildiğimiz eğilimler devam ediyor. Muhtemelen gelecek ay haziran sonu itibari ile ufak bir fazla verecektir. 0,2 milyar dolar civarında bir fazlaya dönebilir” dedi.  

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN