Back To Top
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enerji ile ilgili 3 ayrı genelge

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enerji ile ilgili 3 ayrı genelge

 - Son Güncelleme: 16.08.2019 Cuma 12:08
Cumhurbaşkanı Erdoğan\'dan enerji ile ilgili 3 ayrı genelge
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete'de enerjiyle ilgili 3 ayrı genelge yayımladı. 2016 yılında 'Enerji Yatırımları Takip ve Koordinasyon Kurulu' olarak oluşturulan yapı, 'Enerji ve Tabii kaynak Yatırımları Takip ve Koordinasyon Kurulu' olarak değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete'de enerjiyle ilgili 3 ayrı genelge yayımladı.

Genelgelere göre, 2016 yılında 'Enerji Yatırımları Takip ve Koordinasyon Kurulu' olarak oluşturulan yapı 'Enerji ve Tabii kaynak Yatırımları Takip ve Koordinasyon Kurulu' olarak değiştirildi. Kurul, kamu ve özel sektör tarafından yapılacak yatırımların izin süreçlerinin takip, denetim ve koordinasyonunu sağlayacak. Tüm enerji ve tabii kaynak yatırımlarının hızlı bir şekilde gerçekleşmesini koordine edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikinci genelgesi, ise nükleer santrallerle ilişkin maddeler içeriyor. Cumhurbaşkanı genelgesinde, nükleer santral projelerinin gecikmeden tamamlanabilmesi için ilgili kamu kurumlarının yürüttüğü iş ve işlemlerin hızla sonuçlandırılacağı vurgulandı. Genelgeye göre nükleer santral projeleri için ihtiyaç duyulanın her türlü destek, yardım ve kolaylık titizlikle sağlanacak.

Kamu binalarında enerji tasarrufuyla ilgili genelgeye göre ise, yıllık enerji tüketimi belli bir miktarın üstünde olan tüm kamu kurumları 2023 sonuna kadar yüzde 15 enerji tasarrufu sağlayacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kamu binalarında tasarruf ilkeleri uygulama rehberi hazırlayacak. Bakanlık, enerji tasarrufu hedeflerinin gerçekleşme oranlarını Cumhurbaşkanlığına raporlayacak.

ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN