Back To Top
Facebook’un ‘casus kulağına’ en yüksek ceza

Facebook’un ‘casus kulağına’ en yüksek ceza

 - Son Güncelleme: 14.07.2019 Pazar 01:24
Facebook’un ‘casus kulağına’ en yüksek ceza
- A +

ABD Federal Ticaret Komisyonu, kullanıcılarına ait kişisel bilgileri izinsiz ve usulsüz kullandığı gerekçesiyle Facebook’a yönelik başlattığı soruşturmayı tamamladı. Heyet, sosyal medya devine 5 milyar dolar ceza kesti. Bu rakam, 2012’de Google’a kesilen 22 milyon doları geride bırakarak bir teknoloji firmasına çıkarılan en yüksek fatura oldu.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), 2016 yılındaki ABD Başkanlık seçimleri döneminde 87 milyon ABD seçmeninin bilgilerini siyasi danışmanlık firması Cambridge Analytica şirketine vermesi nedeniyle Facebook’a 5 milyar dolar ceza verilmesine ilişkin kararı onayladı. Kararın kesinleşmesi için Adalet Bakanlığının da onayının gerektiği belirtildi. bu incelemenin ne kadar süreceği bilinmiyor. Facebook’dan konuyla ilgili herhangi açıklama yapılmadı.

Bu cezanın, 2012’de Google’a kesilen 22 milyon doları geride bıraktığı ve bir teknoloji firmasına kesilen en yüksek ceza olduğu kaydedildi. Geçen sene 56 milyar dolar gelir elde eden Facebook’un, bu yıl da 69 milyar dolar civarında bir hasılata ulaşması bekleniyor. FTC, Cambridge Analytica skandalına ilişkin Facebook’a Mart 2018 tarihinde soruşturma açmıştı. Platformun kurucusu Mark Zuckerberg, söz konusu suçlamaya ilişkin ABD kongresinde ifade vermişti.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN