Back To Top
Mustafa Varank: Yerli otomobil elektrikli olacak

Mustafa Varank: Yerli otomobil elektrikli olacak

Mustafa Varank: Yerli otomobil elektrikli olacak
- A +

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, yerli otomobilde tamamen elektrikli ve rakipleriyle yarışacak bir proje ortaya konulacağını söyledi ve ekledi: 500 kilometreyi yakalayacak bir araç üzerinde çalışıyorlar."

Türk Patent ve Marka Kurumu'nda (TÜRKPATENT) düzenlenen iftarda basın mensuplarıyla bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iftar sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı, yerli otomobilde gelinen sürece ilişkin bilgi verdi.

Yerli otomobilde tamamen elektrikli ve rakipleriyle yarışacak bir proje ortaya konulacağını aktaran Varank, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş ve ekibinin özverili bir çalışma yürüttüğünü dile getirdi.

"YOLLARIMIZDA TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİNİ GÖRECEĞİZ"

Varank, projeye yönelik çalışmaların planlanan süre içerisinde ilerlediğini belirterek "2019’un sonunda bir prototip göreceğiz, buna hep birlikte şahitlik edeceğiz. 2022 yılında da muhtemelen ikinci yarısında inşallah araçlar satışa çıkmış olacak. Yollarımızda Türkiye’nin otomobilini görmüş olacağız" diye konuştu.

Proje ekibinin bir marka ortaya çıkarmak için çalıştığını vurgulayan Varank, ekibin bu çerçevede 15 yıllık bir plan ortaya koyduğunu, bu süreçte 5 model ve 3 facelift yapılmasının planlandığını anlattı. Varank, projenin Ar-Ge merkezini yakın zamanda ilan edebileceklerini belirterek, fabrikanın yerine ilişkin görüşmelerin de yapıldığını ifade etti.

Yerli otomobilde, tüm modelleriyle küresel pazarlarda rekabet edecek bir fiyat yakalanmak istendiğini aktaran Varank, otomobilin menziline ilişkin ise "500 kilometreyi yakalayacak bir araç üzerinde çalışıyorlar" dedi. Varank, otomobilin prototip çalışmalarına paralel marka kimliği ve isim çalışmalarına da başlandığının bilgisini verdi.

ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN