Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükumeti, 1974'ten beri 'hayalet şehir' olan Maraş kenti için harekete geçti.Bakanlar Kurulu'nun Kapalı Maraş konusunu değerlendirdiğini kaydeden Özersay,"Bu konuyla ilgili bilimsel envanterlerin değerlendirileceğini" söyledi.

Özersay,"Hukuken KKTC’de askeri bölge statüsünde olan kapalı Maraş’ta çalışma yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu koşullar hakkında değerlendirme yapacak" dedi.

'ADIM ATMAK GEREKİYORDU'

DHA'nın edindiği bilgilere göre, kapalı Maraş'ın statüsünün netleşmesi için KKTC ve Ankara birlikte hareket etme kararı aldı. Buna göre, ilk KKTC'den uzman bir ekip Maraş'a girecek,taşınır ve taşınmaz mülklerin listesini çıkaracak.

Ortaya çıkacak bilimsel rapor eşliğinde açıklama yapılacak. DHA'ya konuşan üst düzey bir yetkili,"Kapalı Maraş konusunda artık bir adım atılması gerekiyordu. Bunun çalışması yapılacak" dedi.

1974'TE 'HAYALET ŞEHİR' OLDU

Maraş,Akdeniz’inLas Vegas’ı olarak biliniyordu. 'Hayalet Şehir' olarak da bilinen Maraş,Birleşmiş Milletler(BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı.

Maraş’ın eski haline dönüşü için yaklaşık 10milyar doların yeterli olacağı hesaplanıyor. Kapalı Maraş’ta 1974’ten önce 10 bin yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunuyordu. Rum turizminin yüzde 58’i bu bölgedeydi. 3 bin ticari birim, 99 eğlence merkezi, 143 Yönetim ofisi, 4 bin 649 özel ev, 21 banka, 24 tiyatro vesinema, 380 bitirilmemiş inşaat,İngilizce, Yunanca ve Türkçe 8 bin 500 kitabın olduğu bir kütüphane bulunuyordu.

Maraş Osmanlı'dan kalma Vakıf mallarından oluşur. Bu malların gayri hukuki şekilde Rum veya yabancıların tapusuna geçirilmesi yok hükmünde ve uluslararası vakıf hukukuna aykırı. Maraş Türk malıdır. KKTC kontrolündedir.