Survivor Türkiye Yunanistan yarışmasında Kolombiya’ya 2 günlük muhteşem bir tatil ödülü ortaya konuldu. Kolombiya tatilinin ardından Survivor izleyicileri de Kolombiya’nın haritada nerede olduğunu ve Kolombiya ile ilgili diğer detayları araştırmaya başladı. Birbirinden farklı ve heyecanlı anların sahnelendiği Survivor’da Kolombiya tatili ödülünün kimin kazandığı ise merak konusu oldu. Peki Kolombiya haritada nerede? Kolombiya’nın nüfusu kaç? İşte Kolombiya’da gezilecek turistik yerler…

KOLOMBİYA ÖDÜLÜNÜ KİM KAZANDI?

Survivor Türkiye Yunanistan yarışmasının yayınlanan son bölümünde iki günlük Kolombiya gezisini 10-6’lık skorla kazanmayı başaran Siyah takım hak etti. Ödül oyununu kazanan siyah takım Kolombiya’da 2 günlük muhteşem bir tatil yaptı.

KOLOMBİYA HARİTADA NEREDE?

Silahlı grupların güvenlik güçleriyle mücadeleleri ve uyuşturucu çeteleriyle gündeme gelen Kolombiya, Güney Amerika’nın siyasi ve ekonomik olarak en önemli ülkelerinden biri olarak gösterilir. Güney Amerika'da bulunan üniter, bağımsız ve anayasal bir cumhuriyet olan Kolombiya son dönemde Pablo Escobar ve uyuşturucu çetelerinin hayatlarının anlatıldığı Narcos dizisi ile de meşhur.

KÜNYE

Nüfus: 48,6 milyon

Etnik yapı: Yüzde 85 Mestizolar-Beyazlar, yüzde 10 siyahlar, yüzde 5 yerliler

Dil: Ülkenin yüzde 99’u resmi dil İspanyolcayı konuşuyor. 65 yerli dilinin olduğu Kolombiya’da San Andres adasının bir bölümünde ise İngilizce konuşuluyor.

Din: Yüzde 92 Hristiyan, yüzde 2 inançsız, yerlilerin bir kısmı hala kendi inanışlarını devam ettiriyor.

Para Birimi: Peso

GENEL DURUM

Kolombiya’nın nüfusu 48 milyonu aştı. 1 milyon 141 bin kilometrekarelik yüzölçüme sahip olan Kolombiya, kıtada iç çatışma yaşayan tek ülke olarak biliniyordu. Fakat FARC ile yapılan barış anlaşmasının ardından hükümet ülkedeki en büyük silahlı çatışmayı durdurma başarısını gösterdi. Başta ELN olmak üzere silahlı uyuşturucu çeteleri ve paramiliter gruplarla mücadele de sürüyor. FARC ile başarılı çözüm süreci gerçekleştiren Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, 2016’da Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. Kolombiya ile Venezuela’nın 1819-1830 yılları arasında “Gran Colombia”nın parçası olmaları ile son dönemde Kolombiya’nın Venezuela muhalefetini desteklemesiyle iki ülke “düşman kardeş” olarak niteleniyor. Yarım yüzyıldan uzun süren çatışmaların yaklaşık 8 milyon insanı yerinden ettiği Kolombiya, bugün de Venezuelalı mülteciler sorunuyla uğraşıyor. Kolombiya, iç çatışmalara sebep olan toprakların kullanımı konusundaki adaletsizliği gidermeye uğraşırken Kolombiyalı köylülerini koka ekiminden vazgeçirmeye çalışıyor. Kolombiya, inişli çıkışlı ilişkisi bulunan güney komşusu Ekvador’da ELN ile barış görüşmelerini yürütüyor. Kolombiya, Şili ve Meksika’nın bulunduğu Pasifik İttifakı’nda birlikte yer aldığı güney komşusu Peru ile de ortak bir ekonomik bölge oluşturmak için mesai harcıyor.

EKONOMİ

Senede hemen hemen 35 milyar dolarlık ihracat yapan Kolombiya’nın ithalatı 52 milyar dolara ulaştı. Kolombiya’dan ihraç edilen ürünlerin başında kahve yer alırken, ülkede işsizlik oranı yüzde 12’ye kadar yükselmiş durumda. Kişi başına düşen milli gelirin 6 bin dolar olduğu Kolombiya, petrol, doğalgaz ve kömür gibi doğal kaynaklarını ihraç ediyor.

SİYASİ DURUM

Anayasasında “üniter ve bağımsız“ olarak tanımlanan Kolombiya, 32 yerel yönetim bölgesine ayrılmış durumda.

Yasama organı, Kolombiya Kongresi çatısı altında Senato ve Temsilciler Meclisi’nden oluşuyor ve Kongre seçimleri 4 yılda bir yenileniyor.

Ülkede yürütmenin başında bulunan Devlet Başkanı 4 yıllığına seçiliyor.

DİĞER DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN