MEB 2019 LGS sınav sonuçlarını erişime açtı. Öğrenciler ve aileleri ise sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte aldıkları puanlara göre lise tercihlerini yapmak için gün sayıyor. 2019 LGS tercih kılavuzunun 25 Haziran Salı günü yayınlanması bekleniyor. Ancak şimdiden bir önceki yıla göre Ankara lise taban puanlarını araştıranlar çeşitli konuları merak ediyor. Peki Ankara’daki liseler ve puanları 2019’da değişti mi? Ankara lise yüzdelik dilimleri kaç? Ankara lise puanları 2019’da ne kadar? Tüm bu aradıklarınıza karar.com eğitim sayfasından ulaşabilirsiniz. İşte detaylar…

ANKARA LİSELERİ TABAN PUANLARI YAYINLANDI MI?

Ankara liseleri taban puanları yayınlandı. 2019 Ankara liseleri taban puanları ve yüzdelik dilimleri haberimizde.

YÜZDELİK DİLİM NEDİR?

Yüzdelik dilim sıralamanın yüzde olarak betimlemesidir. MEB sizin Türkiye’de ya da ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örnek olarak da Türkiye genelinde yüzde 8'e giren bir öğrenci 1 miyon 300 bin (LGS’ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104 bininci olmuştur. Kısaca taban puanlar her sene değişiklik gösterebilir fakat yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklı olur. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

ANKARA FEN LİSESİ

2018 yılında lisenin mezunlarından 56 öğrenci tıp fakültesini, 27 öğrenci mühendislik fakültesi bölümlerini ve 2 öğrenci de hukuk bölümünü kazanmıştır. 13 öğrenci İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, 13 Hacettepe Üniversitesi, 9 Gazi Üniversitesini, 8 öğrenci Boğaziçi Üniversitesini, 5 öğrenci Orta Doğu Teknik Üniversitesini ve 4 öğrenci de TOBB Üniversitesini kazanmıştır. Aynı lisenin 2017 yılında üniversiteye yerleşen mezunlarının 128 tanesinden 70’i tıp fakültesini kazanmıştır. 2016 yılında da aynı liseden mezun olanlar içerisinde 52 tanesi de tıp fakültesini kazanmıştır. Lise mezunlarının 2018 TYT ham puan ortalaması 440 puanken, 2018 YKS Sayısal ham puan ortalaması ise 431,5 puan olarak gerçekleşmiştir.

ADANA FEN LİSESİ

Bu liseden üniversiteye yerleşen 74 kişi içerisinden 47 öğrenci tıp fakültesini, 16 öğrenci mühendislik fakültesini, 4 öğrenci diş hekimliği fakültesini ve 1 öğrenci de hukuk fakültesini kazanmıştır. Üniversiteye yerleşenlerin %63,5’i tıp fakültesini kazanmıştır. İlk 100 içerisinde 2 mezunu bulunan lisenin, ilk binde 18 ve ilk beş binde de 57 öğrencisi yer almıştır.

İSTANBUL ATATÜRK FEN LİSESİ

Liseden mezun olan 49 öğrenci tıp fakültesini kazanmıştır. Üniversiteye yerleşen 48 öğrenci de diğer bölümleri kazanmayı başarmıştır. Mühendislik Fakültesini kazananların büyük bölümü Boğaziçi, İtü, Sabancı ve Koç üniversitesini kazanmıştır. Oran olarak en fazla İstanbul Teknik Üniversitesi tercihinde bulunulmuştur. Mezunlarından 2 öğrenci diş hekimliği bölümünü ve 2 öğrenci de hukuk bölümünü kazanmıştır. Üniversiteye yerleşenlerden tıp fakültesine girme oranı %50,5 olarak gerçekleşmiştir.

İZMİR FEN LİSESİ

2018 yılında İzmir Fen Lisesi mezunları en başarılı liselerin başında yer almıştır. Sınava katılan öğrencilerin YKS yerleştirme ham puan ortalamasının 473,52 puan olması çok başarılı mezunlar çıktığının göstergesi olmuştur. İlk binde 13 öğrenci, ilk beş binde 50 öğrenci liseden mezun olarak listeye girmiştir.

SAMSUN GARİP ZEYCAN YILDIRIM FEN LİSESİ

2018 üniversite yerleştirme sonuçlarına göre en başarılı liselerden bir tanesi de Samsun Fen Lisesidir. Üniversitelerin tıp fakültesine liseden mezun olarak yerleşenlerin sayısı 43 olarak belirlenmiştir. Bunun yanında 6 öğrenci diş hekimliği fakültesini kazanmıştır. 18 kişi mühendislik fakültesini kazanırken, 2 kişi de hukuk kazanmıştır. Aynı yılda ilk 100 içerisine yerleşen öğrenci sayısı ise 10 olarak gerçekleşmiştir.

DEĞERLENDİRME NASIL OLUYOR?

Merkezî Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

TABAN PUAN VE YÜZDELİK DİLİMLERİ İÇİN TIKLAYIN

LGS sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte Ankara'daki liseler ve puanları 2019'da araştırılmaya başlandı. 1 Haziran'da iyi bir lisede öğrenim görmek isteyen yüzbinlerce aday, Ankara lise taban puanlarını 2019 LGS sınavına göre araştırıyor. Ankara’daki liseler ve puanlarını öğrenenler, Ankara lise yüzdelik dilimlerini kontrol ediyor. Peki Ankara lise puanları 2019’da kaç? Ankara lise taban puanları 2019 2020 yılı için ne olur? İşte Ankara’daki liseler taban ve tavan puanları…