MEB, meb.gov.tr adresinden LGS sınav sonuçlarını açıkladı. 1 Haziran 2019 LGS sınavına giren adaylar, ‘LGS sınav sonuçlarına nereden bakılıyor? LGS sınav sonuçlarını öğrenebilir miyim? LGS sınav sonuçları açıklandı mı? 2019 LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?’ tarzında sorular, LGS sınav sonuçlarının açıklanmasına kısa bir azman kala daha çok araştırılıyordu. MEB tarafından yayınlanan takvime göre LGS sınav sonuçları 2019’da Haziran ayı içerisinde açıklanacaktı. Öğrenciler MEB sitesi üzerinden LGS sınav sonuçları bölümüne giriş yaparak, LGS sınav sonuçları puanlarını öğrenebilecek. Peki LGS sınav sonuçları açıklandı mı? 2019 LGS sınav sonuçları nasıl öğrenilir? LGS sınav sonuçlarına nereden bakılıyor? Tüm bu soruların yanıtı, en doğru ve güvenilir bir şekilde karar.com’da yer alıyor… Öğrencilerin merakla beklediği 2019 LGS sınav sonuçları açıklandı...

2019 LGS SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

1 Haziran 2019 Cumartesi günü yüzbinlerce öğrencinin girdiği LGS sınav sonuçlarının açıklanmasına çok kısa bir süre kala, öğrencileri de heyecan kaplamıştı. 2019 LGS’ye girerek, iyi-nitelikli bir lise ve bölümde okumak isteyen öğrenciler, 1 Haziran’da girdikleri 2019 LGS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını sorguluyordu. LGS sınav sonuçlarını öğrenmek için meb.gov.tr adresine girebilir, ya da aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. LGS sınav sonuçları, MEB’in açıkladığı takvime göre; 24 Haziran Pazartesi günü yani açıklandı.

2019 LGS SINAVI İLE İLGİLİ DETAYLAR

2019 LGS, 1 Haziran Cumartesi günü hemen hemen 1 milyon öğrencinin katılımıyla gerçekleşmişti. Öğrencilere sayısal alandaki 40 soru için 80 dakika ve sözel alandaki 50 soru için 75 dakika süre verilmişti. Adaylara sınav sonuç belgesi posta yoluyla iletilmeyecek. Öğrenciler sınav sonuçlarına itirazlarını sonucun açıklanmasının ardından en geç 5 iş günü içerisinde gerçekleştirecek.

TERCİHLER NE ZAMAN?

2019 LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencileri tercih heyecanı kaplayacak. LGS tercih başvurularının da Temmuz ayının ilk haftasında başlaması öngörülüyor.

2019 LGS SINAV PUANLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Merkezi Sınava dâhil olan adayların merkezi sınav puanı hesaplanıyor. Merkezi sınav puanı hesaplandığında ilk başta sayısal ve sözel bölümlerdeki her bir alt testte öğrencilerin sorulara verdiği doğru ve yanlış yanıtlar toplanır ve doğru yanıt sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri düşürülerek ham puanlar hesaplanır. Elde edilen ham puanlar, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülmektedir.

Standart Puanlar (SP), ağırlıklandırılarak Ağırlıklı Standart Puanlar (ASP) hesaplanıyor. Onun ardından alt testlerin ASP’leri toplanarak, toplam Ağırlıklı Standart Puan'a (TASP) ulaşılıyor. Hesaplanan TASP kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına aşağıdaki formül kullanılarak dönüştürülmektedir.


Merkezi Sınav Puanı (MSP) = 100+ (400 (TASP-En Küçük TASP))


(En Büyük TASP-En Küçük TASP)

meb.gov.tr girişi ile LGS sınav sonuçları öğrenilebiliyor. Yüzbinlerce öğrencinin iyi bir lisede eğitim görmek için girip ter döktüğü sınav için ‘LGS sınav sonuçları öğrenebilir miyim? 2019 LGS sınav sonuçları açıklandı mı?’ soruları, şu sıralar daha çok sorgulanıyordu. LGS sınav sonuçları 2019’da hangi tarihte açıklanacağı merak ediliyordu. Öğrenciler ve aileleri, ‘LGS sınav sonuçlarına nereden bakılıyor?’ sorusunun yanıtını da ararken, karar.com, tüm bu gelişmeler için milyonlara yardımcı oluyor. İşte 2019 LGS sınav sonuçları açıklandı. LGS sınav sonuçları 2019 MEB açıklaması…