2019 İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) sınav sonuçlarının açıklanmasına kısa bir süre kala, adayları da heyecan kapladı. Ülke genelinde belli merkezlerde gerçekleşen İSG sınav sonuçları, sınava girenler tarafından sorgulanıyor. ÖSYM girişi ile sonuç sayfasından 2019 İSG sınav sonuçları öğrenilebilecek. Peki 2019 İSG sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte yanıtı…

2019 İSG SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM tarafından daha önce yayınlanan takvime göre 2019 İSG sınav sonuçlarının açıklanmasına kısa bir süre kaldı. ÖSYM, 19 Haziran Çarşamba günü İSG sınav sonuçlarını açıklayacağını duyurmuştu. Ancak sınav sonuçlarının saat kaçta açıklanacağı bilinmiyor.

İSG PUANLARI HESAPLANMASI

Her sorunun değeri aynı olmak üzere 100 puan üzerinden değerlendirme yapılıyor. Adayların doğru yanıt sayısı ham puanı olarak kabul ediliyor. Aşağıdaki formül kullanılarak adayların 100 üzerinden puanları hesaplanıyor:

Testteki Toplam Geçerli Soru Sayısı, iptal edilen soru/sorular çıkarıldıktan sonra kalan soru sayısıdır.

İş Yeri Hekimliği sertifika alanı ile İş Güvenliği Uzmanlığı sertifika alanlarında sınava dâhil olan öğrencilerin sınavda başarılı sayılabilmeleri için 70 ve üzerinden; Diğer Sağlık Personeli sertifika alanında sınava giren adayların ise sınavda başarılı sayılabilmeleri için 60 ve üzerinde bir puan almaları şartı aranıyor.

ADAYLAR HANGİ KONULARDA SINAVA GİRMİŞTİ?

İş yeri hekimliği grubu sınav konuları ile soru yüzdelikleri aşağıdaki gibidir;

Genel İSG Konuları yüzde 15, Hukuk yüzde 5, Sağlık yüzde 50, Mevzuat yüzde 25 ve Teknik yüzde 5

İş Güvenliği Uzmanlığı Testleri, A Sınıfı İş Güvenliği Testi’nin zorluk derecesi en yüksek olmak üzere sınıflandırılacaktır.

A, B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı grubu sınav konuları ile soru yüzdelikleri aşağıdaki gibidir;

Genel İSG Konuları yüzde 15, Hukuk yüzde 5, Sağlık yüzde 10, Mevzuat yüzde 30 yüzde Teknik yüzde 40

Diğer sağlık personeli grubu sınav konuları ile soru yüzdelikleri aşağıdaki gibidir:

Genel İSG Konuları yüzde 30, Hukuk yüzde 5, Sağlık yüzde 35, Mevzuat yüzde 20 ve Teknik yüzde 10

SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN

ÖSYM tarafından yapılan İSG sınavının sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Sınava giren adayların gözü kulağı, İSG sınav sonuçlarında. İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünden yetki belgesi almak isteyen adayların girdiği İSG sınavının sonuçları bugünlerde açıklanacak. Peki 2019 İSG sınav sonuçları açıklandı mı? İşte İSG sınav sonuçlarına dair aradıklarınız…