Haziran ayında yapılan üniversite sınavı ye kase sonrası tercih dönemi de temmuz ayında başlamış ve bayramdan önce öğrencilerin hangi üniversiteyi kazandıkları belli olmuştu. Türkiye’de yer alan yüzlerce üniversitede okuyacak milyonlarca öğrenci ilk ders heyecanı yaşarken üniversitelerin ne zaman açılacağına dair sorular da art arda sorulmaya başlandı. İşte detaylar...

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2019 2020 akademik yılı daha önceki yıllarda genelde milli eğitim Bakanlığının na bağlı okulların açılmasına sonra yapılıyordu. Fakat bu yıl gözüken o ki hem ilkokul ortaokul, lise eğitimleri hem de Akademi’nin açılış yılı olan üniversitelerin başlama tarihi aynı zamana denk gelecek. Yani üniversitelerde diğer okulların açılacağı 9 Eylül 2019 pazartesi günü eğitim öğretim hayatına merhaba diyecekler. 9 Eylül günü ilk defa üniversite ile olan gençler okullarına gidip ders heyecanı yaşayacaklar. Ama çoğu üniversite 9 Eylül’de ders başı yaparken bazı üniversiteler veya bazı üniversitelerin farklı farklı fakülteleri ise başka bir tarihi referans alabilir. Yani her Üniversite 9 Eylül’de eğitime başlamayacak. Bu konuya dair en net bilgi ise kazanılan üniversitenin ilgili fakültesinin resmi sitesinde yayınlanacak. Ve akademik takvim yılı her fakültenin farklı olduğu için oradaki tarihler gerçeği yansıtıyor.

KAYIT İŞLEMLERİ

Bir programa kayıt hakkı elde eden öğrencilerin kayıt işlemleri 19 Ağustos tarihi itibarıyla başlayacak, 23 Ağustos 2019 tarihine dek sürecek. Elektronik kayıtlar da 19-21 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılacak. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

GEREKLİ BELGELER

Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

DİĞER GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN