16 Haziran Pazar yani bugün AYT sınavına giren öğrenciler ve veliler, YKS sınav süresinin kaç dakika olduğunu merak ediyor. Yıllardır iyi bir üniversite ve bölüme yerleşmek için çalışan öğrenciler için beklenen gün geldi çattı. Sabah saatlerinde başlayan AYT sınavı için aileler ve öğrencileri heyecan kapladı. Sınava giren öğrenciler ve veliler, AYT süresinin kaç dakika olduğunu ve ne kadar sürdüğünü araştırıyor. Peki AYT sınav süresi kaç dakika? İşte detaylar…

AYT SINAV SÜRESİ KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR

16Haziran Pazar günü sabah saatlerinde başlayab AYT öncesi öğrenciler ve aileleri AYT sınav sürelerini 2019’da merak ediyordu. AYT sabah 10.15'te başlayacak ve toplamda 180 dakika sürecek. Bu hesapla toplamda 3 saat sürece olan AYT sınavı 13:15 gibi tamamlanacak.

VALİLİKTEN 'GÜRÜLTÜ' UYARISI

15 - 16 Haziran tarihlerinde yapılacak olan TYT, AYT ve YDT sınavının yapılacağı okulların yakınlarında gürültü yapılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunan İstanbul Valiliği, Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da da hafta sonu Yükseköğretim Kurumları Sınavının yapılacağını hatırlatarak, gençlerin gelecek planları yönlendirilmesi açısından büyük öneme sahip olan YKS sınavının gürültüsüz ve huzurlu bir ortamda yapılması adına sınavın gerçekleştiği merkezlerin yakın çevrelerinde imalat, inşaat, seçim propagandaları, kazı vb. gürültü çıkartan işlere sınav süresi boyunca ara verilmesi, sesli yayın, klakson, ilan gibi olayların kullanılmasına engel olunması ve görevli kurumlar tarafından titizlikle denetlenmesi ve İstanbul halkının bu konuda bilgilendirilmesi gerektiği vurgulandı.

YDT VE AYT SAATLERİ KAÇ?

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) 16 Haziran Pazar günü saat 15.45'te başlayacak ve toplamda 120 dakika sürecek.

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) 16 Haziran Pazar günü saat 10.15'te başlayacak ve toplamda 180 dakika sürecek.

YKS sınav süresi 2019’da öğrenciler dışında veliler tarafından da merak ediliyor. YKS sınavının ikincisi olan AYT sınavına giren öğrenciler, sınav kâğıdı karşısında ter dökerken, aileler de öğrencilerin sınava girdiği okulun bahçesinde heyecanla onların sınavdan çıkmasını bekliyor. Bahçede, okul önünde, pastanede, kafede ya da başka yerlerde çocuklarının sınavdan çıkmasını bekleyen aileler de YKS sınav sürelerini araştırarak AYT sınav süresinin kaç dakika olduğunu merak ediyor. İşte AYT sınav süresine dair aradıklarınız…