İyi bir üniversitede öğrenim görüp geleceğini garanti almak isteyen yüzbinlerce üniversite adayı, 15-16 Haziran’da girdiği TYT, AYT sınavının ardından sonuçların açıklanmasını beklemeden, yayınlanan sınav soru ve cevap anahtarında işaretledikleri doğru ve yanlışları kontrol etti. Aldıkları puanları merak eden öğrenciler, verdikleri cevaba göre; TYT, AYT puan hesaplama işlemlerini yaptı. Puan hesaplama işlemlerini de düzenli olarak yapan öğrenciler, ortalama olarak aldıkları puana göre üniversite sıralamaları ve puanlarını araştırmaya başladı. Peki TYT, AYT yani YKS puan hesaplama 2019’da nasıl yapılır? Üniversitelerin sıralamaları ve puanları nedir? İşte detaylar…

2019 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI YAYINLANDI MI?

ÖSYM, üniversiteler için 2019'daki taban ve tavan puanlarını henüz paylaşmadı. Ancak 2018 YKS taban puanları ortalama olarak incelenebilir.

TYT PUAN HESAPLAMA 2019'DA NASIL YAPILIR?

Sınavda uygulanan testlere verilen yanıtlar, her test için teker teker değerlendirilecek. Öğrencilerin, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenir:

ÜNİVERSİTE ÖNLİSANS TABAN PUANLARI
ÜNİVERSİTE LİSANS TABAN PUANLARI

Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

TYT sınavında hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır.

A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacaktır. A-TYT puanı TYT puanına dönüştürülürken Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden5 ham puan, diğer testlerin her birinden 2,5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı almaları sağlanacaktır.

AYT ve YDT'de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir (Tablo 1D).Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır.TYT puanı olmayan, TYT puanı hesaplanmayan veya TYT puanı 150'nin altında olan adayların, AYT ve/veya YDT'ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA, DİL puanları hesaplanmayacaktır.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

YKS sınav sonuçları 18 Temmuz 2019'da açıklanacak. Sonuçların açıklanmasının arkasından tercih işlemleri yapılacak.