YSK, 250 sayfadan oluşan 31 Mart yerel seçimleri için kesin sonuçları ve İBB seçimlerinin yenilenmesi ile ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararda YSK’nin 11 üyesinden 4’ü İBB seçimlerinin yenilenmemesi yönünde oy kullanmıştı. Seçimlerin yenilenmemesini isteyenlerden YSK Üyesi Kürşat Hamurcu’nun metinde sarf ettiği ifadeler ise gündeme bomba gibi düştü. AK Parti’nin seçimlerin yenilenmesini gerektirecek herhangi bir belge ve kanıt sunamadığını vurgulayan Kürşat Hamurcu’nun biografisi merak ediliyor. Peki Kürşat Hamurcu kimdir, Kürşat Hamurcu aslen nerelidir, Kürşat Hamurcu kaç yaşındadır ve Kürşat Hamurcu’nun görevi nedir? İşte Kürşat Hamurcu ile ilgili aradıklarınız…

Kürşat Hamurcu kimdir?

18 Nisan 1966 yılında Yozgat’ın Çayıralan ilçesinde doğan YSK Üyesi Kürşat Hamurcu, İzmir Çınarlı Lisesi'nde eğitim gördü. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Kürşat Hamurcu, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Adalet Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kayseri hâkim adayı olarak mesleğe adım atan Kürşat Hamurcu; çeşitli ilçelerde savcılık; Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı[1], Adalet Bakanlığı Tetkik Hâkimliği, İzmir ve Ankara Hâkimliği, İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerini üstlendi.

İzmir Hâkimliği görevini yürütüyorken, 15 Aralık 2014’te Yargıtay Üyeliğine seçilen Hamurcu, Yargıtay 23. Ceza Dairesi üyesi olarak görev yapmış, halen Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini ifa ettirmektedir. Bununla birlikte 9 Haziran 2015’te seçildiği ve 6 Temmuz 2015’te geçerli olarak Uyuşmazlık Mahkemesi Ceza Bölümü Yedek Üyeliği görevini de devam ettirdi.[3] 2 Eylül 2016’da Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçilen Kürşat Hamurcu’nun ‘Kamu İhale Sözleşmeleri ve Uygulaması’ adlı kitabı[5] ve çok sayıda makalesi bulunuyor. Evli ve 1 çocuk babası olan Kürşat Hamurcu iyi derecede İngilizce biliyor.

YSK üyelerinden İBB seçimlerinin yenilenmemesi yönünde kim oy kullandı?

31 Mart’ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için 11 üyeden oluşan YSK üyelerinden 4’ü, İBB seçimlerinin yenilenmemesi yönünde oy kullandı. 23 Haziran’da yapılacak yeni seçimler için ret oyu verenlerin isimleri de merak ediliyor. 7 üyenin, ‘evet İBB seçimleri yenilensin’ talebine YSK Başkanı Sadi Güven de dâhil toplamda 4 üye de ‘yenilenmemesi’ yönünde oy kullanmıştı. Ret oyu veren isimler YSK Başkanı Sadi Güven, YSK Üyesi Kürşat Hamurcu, Yunus Aykın ve YSK Üyesi Cengiz Topaktaş’tı. Evet oyu verenler de Nakiddin Buğday, Muharrem Akkaya, Zeki Yiğit, Erhan Çiftçi, İlhan Hanağası, Faruk Kaymak ve Refik Eğri’ydi…

AK Parti hiçbir somut belge ve kanıt sunmadı

YSK üyesi Kürşat Hamurcu’nun muhalefet şerhinde, “Sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığı sandıklarda, oy kullanan seçmenin oyunun, hangi neden ve gerekçeylegeçersiz sayılması gerektiğine ilişkin itiraz eden tarafından hiçbir somut kanıt ve belge sunulmamıştır.Seçim hukukuna egemen olan serbest, genel oy, eşit, tek dereceli, gizli oy, açık sayım ve döküm ilkelerinin hangisinin kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı tarafından ihlal edildiği, hiçbir şekilde ortaya konulmamıştır.Yukarıda açıklanan nedenlerle, seçimin sonucuna ne şekilde etki ettiği hususunda somut hiç bir kanıt ve belge sunulmaksızın sadece sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığı sandıklarda kullanılan oyların tamamının geçersiz sayılarak 31 Mart 2019 Pazar günü İstanbul ilinde yapılan Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimin iptali ve yenilenmesine karar veren çoğunluk görüşüne katılmıyorum” ifadesi yer aldı.