Mars’a isim yazdırma çılgınlığı tüm dünyada devam ederken, Türkiye ve Türk halkı bu uygulamaya bir hayli ilgi gösterdi. Öyle ki Mars bileti almak isteyenler, Mars’a ismini yazdırmak isteyen Türk vatandaşları, milyonluk nüfusa sahip ülkeleri bile geride bırakarak bu alanda birinci oldu. NASA’nın Mars bileti için açtığı siteye giriş yaparak gerekli bilgileri doldurduktan sonra saniyeler içerisinde kayıt işlemini tamamlayabiliyorsunuz. Bu şekilde hem isminiz 2020’de Mars’a gitmiş oluyor hem de size temsili bir bilet verilmiş oluyor. Bu bilet yaşam boyu saklandığı takdirde güzel bir anı olarak hatıralarda yer alıyor. Peki Mars’a isim nasıl gönderilir Mars bileti nasıl alınır? İşte detaylar…

Mars bileti nasıl gönderili ve Mars’a ismimi nasıl yazdırırım?

https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/mars2020/ adresinde girerek isim, soy isim, ülke, posta kodu ve mail adresi girerek Mars’a isim yazdırılıyor. Çıkan ekrandaki elektronik bilette isim ve soy isminiz yer alıyor. Sağ alt tarafta bulunan indirme kısmından da Mars’a isminizin yazdırıldığı dijital bileti alıp, hatıra diye saklayabilirsiniz.

Biletin görseli şu şekilde:Mars’a isim yazdırmak için son başvuru tarihi ne zaman?

İsimler, Mars 2020 uzay aracında yer alan çiplere işlendikten sonra Mars'a gönderilecek. Öte yandan ismini kaydedenlere NASA tarafından elektronik bir hatıra biniş kartı da takdim ediliyor. O bileti indirip saklayabilirsiniz. İsim kayıtları 30 Eylül 2019 tarihine kadar sürecek.

MARS BİLETİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Türkiye’den yoğun ilgi

Bilet bastırma işleminin ülkelere kıyasla katılım bilgilerini paylaşan NASA, en fazla katılımın Türkiye'den olduğunu duyurdu.

İşte o tablo: