AKParti Maltepe İlçe Başkanı Mehmet Erikçi, 20 Mayıs 2019 tarihinde Maltepe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na başvurarak 23 Haziran'da yapılacak yerel seçimde ilçede seçim merkezi olarak belirlenen Maltepe Belediyesi bünyesindeki Türkan Saylan Kültür Merkezi'nin uygun olmadığını belirtti ve başka bir merkezin belirlenmesini istedi. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nin hem güvenlik hem tarafsızlık açısından uygun olmadığını savunan Erikçi dilekçesinde Türkan Saylan Kültür Merkezi'nin konum olarak terör örgütü sempatizanlarının konuşlandığı, normal bir vatandaşın dahi özgür şekilde sınırlarına giremediği Gülsuyu Mahalle sınırlarına çok yakın olduğubelirtildi.

Dilekçede Kültür merkezinin fiiliyatta CHP tarafından seçim bürosu gibi kullanıldığı, 24 Mart 2019 tarihinde CHP Genel Başkanı ve CHP Maltepe Belediye Başkan adayının burada tapu dağıtım töreni düzenlediği seçim propagandası yaptığı belirtilerek, “Belediyeye ait bir çok müdürlüğün merkezinin burası olduğu başkan yardımcısı Canan Döner ve başkan Ali Kılıç'ın makam odalarının bu yerde bulunduğu belediyeye ait 15 misafirhane otel odasının da bu yerde olduğu göz önünde bulundurulduğunda tarafsızlık ilkesi gereği Türkan Saylan Kültür Merkezi'nin seçim merkezi olmaması gerektiği yadsınamaz bir gerçektir” denildi.

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Dilekçede, gerek fiziki açıdan gerekse CHP seçim irtibat yeri gibi kullanılması nedeniyle seçim merkezinin yerinin değiştirilmesi istendi. Yerel seçim için Müzahir Sille Kapalı Spor Salonu ya da Erol Olçok SGK Merkez Salonu'nun seçim merkezi olması önerildi.

Sözcü'nün haberine göre, Maltepe İstanbul 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı da bu talep üzerine Maltepe Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne yazı gönderdi. Verilen cevapları değerlendiren ilçe seçim kurulu 22 Mayıs 2019 tarihli kararı ile AK Parti'nin başvurusunu kabul etti. Maltepe İlçesi Seçim Koordinasyon merkezi ve seçim sonuçlarının alınacağı merkez olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Müzahir Sille Spor Kompleksinin kullanılmasına karar verdi. Oy çokluğu ile alınan kararın bir örneği de Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na gönderildi.