Back To Top
2019 DGS sonuçları ne zaman belli olacak? ÖSYM sonuç tarihini paylaştı

2019 DGS sonuçları ne zaman belli olacak? ÖSYM sonuç tarihini paylaştı

 - Son Güncelleme: 10.07.2019 Çarşamba 15:52
2019 DGS sonuçları ne zaman belli olacak? ÖSYM sonuç tarihini paylaştı
- A +

2019 Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) giren öğrenciler, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Öyle ki, ‘DGS sonuçları ne zaman açıklanır? DGS sınav sonuçları açıklandı mı?’ gibi sorular, hemen hemen her gün sorgulanır oldu. 2 yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıllığa tamamlamak için 30 Haziran 2019 DGS sınavına giren adaylar, sonuçların açıklanmasını bekliyor. İşte 2019 DGS sınav sonuçlarının açıklanma tarihi…

2019 DGS sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 2 yıllık ön lisans eğitimlerini 4 yıllık lisans eğitimine çıkarmak isteyen her bir adayın 30 Haziran 2019’da girdiği ‘DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?’ sorusu, öğrenciler tarafından araştırılıyor. DGS tercihlerini yapmak için gün sayan öğrenciler, ‘DGS sonuçları açıklandı mı?’ sorusunu neredeyse her gün soruyor. DGS sınav sonuçlarının açıklanma tarihi, ÖSYM tarafından daha önceden paylaşılmıştı. Buna göre DGS sınav sonuçları 25 Temmuz 2019 Perşembe günü açıklanacak. Sonuçlar da ÖSYM’nin resmî internet sitesi üzerinden paylaşılacak…

2019 DGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2019 DGS sınav sonuçlarının açıklanma tarihi merak ediliyordu. 30 Haziran’da sınava giren öğrenciler, DGS sınav sonuçlarının açıklanmasını dört gözle bekliyor. ÖSYM, daha önce paylaştığı takvimde DGS sonuçlarının 25 Temmuz 2019 Perşembe günü açıklayacağını duyurmuştu. DGS sonuçları https://www.osym.gov.tr/ adresinden erişime açılacak. DGS sonuçları aday T.C. Kimlik No ve şifre ile öğrenilebilecek.

19-07/10/2019-dgs-sonuclari-ne-zaman-belli-olacak-osym-sonuc-tarihini-paylastijpgg.jpg

2019 DGS SORU VE CEVAPLARI ERİŞİME AÇILDI

ÖSYM sınavın ardından DGS soru ve cevaplarını paylaştı. ÖSYM'den yapılan açıklama şu şekilde:

"30 Haziran 2019 tarihinde uygulanan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavının (2019-DGS) Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarının % 10’u aşağıdaki bağlantıda sunulmuştur.

Sınava başvuran adaylar, Temel Soru Kitapçığı diziliminde verilen sınav sorularının tamamına 30 Haziran 2019 tarihinde saat 14.10’dan itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 10 gün süreyle erişebileceklerdir.

2019 DGS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2019 DGS tercih tarihleri henüz belli olmadı. Tercih tarihleri ve diğer detaylar, ÖSYM’nin yayımlayacağı kılavuzun ardından netleşecek. Konuya ilişkin gelişmeler oldukça karar.com’da yer alacak.

DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A'da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

Örnek;

Dgs Sözel: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dgs Sayısal: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dgs Ea: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A'da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır. Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri ayrı olmak üzere, adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Tüm adayların sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

DGS DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIR?

4.1. SAYISAL VE SÖZEL STANDART PUANLARIN HESAPLANMASI

Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri için adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Adayların, sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece adaylar için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN