Back To Top
2019 LGS nakil işlemleri ne zaman? MEB lise yerleştirme nakil başvurusu

2019 LGS nakil işlemleri ne zaman? MEB lise yerleştirme nakil başvurusu

 - Son Güncelleme: 22.07.2019 Pazartesi 16:32
2019 LGS nakil işlemleri ne zaman? MEB lise yerleştirme nakil başvurusu
- A +

2019 LGS nakil işlemleri ne zaman yapılacak? Birinci yerleştirme sonuçlarının ardından istediği liseye yerleşemeyen öğrenciler nakil sürecine hazırlanıyor. Peki LGS nakil ve yerleştirme işlemleri ne zaman başlayacak? LGS nakil başvuru takvimi ve tüm detaylar...

LGS 2019 tercih sonuçları açıklandı. Liselere birinci yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla bazı liseler tamamen doldu. Ancak süreç devam ediyor. Herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenciler için ikinci ve üçüncü nakil dönemi başlayacak.

Anadolu, sosyal bilimler ve fen liseleri LGS 1. yerleştirme döneminde tamamen doldu. İstediği okula yerleşemeyen ve herhangi bir bölüme yerleşemeyen öğrenciler nakil başvurusunda bulunacak. 

2019 LGS NAKİL BAŞVURU TAKVİMİ

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 29 Temmuz – 2 Ağustos 2019

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 5 Ağustos 2019 

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 5 – 8 Ağustos 2019 

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 10 Ağustos 2019 

KİMLER YERLEŞTİRMEYE ESAS NAKİL BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

Merkezi yerleştirme ile bir okula yerleşmiş olan öğrenciler yeniden merkezi yerleştirme tercihi yapabilirler. Yeni tercihlerinden herhangi birine yerleşemeyen adayların kayıtları daha önce yerleştirildikleri okulda devam eder.

Hiçbir tercihine yerleşemeyen adaylar. Bu adayların hem yerel yerleştirme hem merkezi yerleştirme hem de pansiyonlu okullar için tercih yapabilecekler.

Yerel yerleştirmeyle bir okula yerleşen öğrenciler merkezi yerleştirme için başvuruda bulunabilirler, yerleşemezlerse kayıtları daha önce yerleştirildikleri okulda kalır.

MEB - LİSE YERLEŞTİRME VE NAKİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

a) Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 05 Ağustos 2019 ve 10 Ağustos 2019 tarihlerinde ilan edilecektir.

b) Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

c) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları -açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere- sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

ç) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak olup sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

d) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, geçerli “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ve ortaöğretim kademesine yönelik “Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu” doğrultusunda ikamet adresleri, engel durumu ve özellikleri dikkate alınarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ilgili mevzuat çerçevesinde her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile yerleştirilecektir.

LİSE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS sınavından istediği puanı alamayan adaylar yerel yerleştirmeler ile evlerinin yakınındaki liselere kayıt yaptıracaklar. Peki, lise kayıt tarihleri ne zaman?

Tercih işleminin ardından herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenciler il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos'ta alım yapılacak.

Boş kontejanlarda da hiçbir yere yerleşme hakkı kazanamayan öğrenciler, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos'ta alınacak. Birinci nakil tercihleri 29 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. İkinci nakil başvuruları ise 5-8 Ağustos'ta yapılacak. Sonuçlar ise 10 Ağustos'ta açıklanacak. Sonuçların açıklanmasının ardından kayıtlar gerçekleştirilecek.

 

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına yapılan tercih başvurularında öğrenciler kaç okul tercih edilebilir?

Öğrenciler bu başvuruda il/ilçe sınırları içinde yer alan 3 okul tercih edebilecektir.

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına yapılan tercih başvurularına göre yerleştirme işlemlerini nasıl yapılacaktır?

Yerleştirme işlemleri; il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından, nakil mevzuatına göre, il/ilçe sınırları içinde ve yerleştirmeye esas puan üstünlüğüne göre yapılacaktır.

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından yapılan yerleştirme sonuçları ne zaman, hangi adresten ilan edilecek?

İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından yapılan yerleştirme sonuçları, 16 Eylül 2018 tarihinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

 

 

 

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN