Back To Top
5816 nolu kanun nedir? Atatürk'e hakarete ne ceza verilir?

5816 nolu kanun nedir? Atatürk'e hakarete ne ceza verilir?

 - Son Güncelleme: 15.01.2020 Çarşamba 02:20
5816 nolu kanun nedir? Atatürk\'e hakarete ne ceza verilir?
- A +

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret edenler ile ilgili açılan soruşturmaların ardından medyada yer alan 5816 nolu kanun yani Atatürk’ü Koruma Kanunu kapsamında verilecek cezalar da merak ediliyor. Peki 5816 sayılı kanun nedir? Tüm bu aradıklarınız haberimizde…

Atatürk’ün kendisine hakaret eden, ve aşağılayıcı kötü söz söyleyen, büstünü, eserlerini, mezarını tahrip eden ya da bunların yapılmasına teşvik edenler, 5816 nolu kanun kapsamında soruşturmaya tabi tutulur. Genellikle medyada yer alan bu kanun son zamanlarda merak edilir oldu. Peki 5816 nolu Atatürk’ü Koruma Kanunu nedir? Bu kanun gereği verilecek cezalar nedir? İşte detaylar…

5816 NUMARALI ATATÜRK’Ü KORUMA KANUNU MADDELERİ ŞÖYLE:

Madde 1 – Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden ya da kötü söz söyleyen kimse bir seneden üç seneye kadar hapis cezası alır. Atatürk’ü temsil eden büst, heykel ve abideleri ya da Atatürk’ün kabrini tahrip eden, bozan, kıran ya da kirletenler bir seneden beş seneye kadar ağır hapis cezası alır. Yukarıda özel olarak geçilen fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik edenler de fail sayılır ve ona göre cezalandırılır.

Madde 2 – Birinci maddede yazılı suçlar; iki ya da daha fazla kimselerce toplu olarak ya da umumi veya umuma açık mahallerde ya da basın yoluyla işlenmesi durumunda hükmolunacak ceza yarı nispetinde yükseltilir. Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir ya da bu suretle işlenmesine teşebbüs olunması durumunda verilecek ceza bir misli yükseltilir.

Madde 3 – Bu kanunda yazılı suçlardan ötürü Cumhuriyet Savcılıkları tarafından re’sen takibat yapılır.

Madde 4 – Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 5 – Bu kanunu Adalet Bakanı yürütür.

19-07/13/1822555_o7230.jpg

KANUN NE ZAMAN ÇIKTI?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk aleyhine işlenen suçlar ile ilgili uygulamaya konan bu kanun, 25 Temmuz 1951’de kabul edildi. Kanun 31 Temmuz 1951’de de Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

DİĞER GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN