Back To Top
ABD heyeti ile güvenli bölge görüşmeleri sona erdi

ABD heyeti ile güvenli bölge görüşmeleri sona erdi

 - Son Güncelleme: 05.08.2019 Pazartesi 17:20
ABD heyeti ile güvenli bölge görüşmeleri sona erdi
- A +

Milli Savunma Bakanlığından, Suriye'nin kuzeyinde koordineli şekilde oluşturulması planlanan Güvenli Bölge'ye yönelik ABD askeri yetkilileri ile görüşmelere yarın devam edileceği bildirildi.

Suriye'nin kuzeyinde tesisi planlanan "güvenli bölge"ye yönelik ABD askeri yetkilileri ile görüşmelerin bugünkü kısmı sona erdi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada "Suriye'nin kuzeyinde koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan 'güvenli bölge'ye yönelik ABD askeri yetkilileri ile görüşmeler bugün saat 10.00’da MSB/Ankara'da başlamıştır" ifadesine yer verildi.

''GÖRÜŞMELERE YARIN DEVAM EDİLECEK''

Saat 17.00 sularında Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, görüşmelerin bugünkü kısmının tamamlandığı belirtildi.

Görüşmelere yarın Ankara'da devam edileceği duyuruldu.

İLK TOPLANTI 23 TEMMUZ'DA YAPILMIŞTI

Askeri heyetler arasında ilk toplantı, 23 Temmuz tarihinde yine Ankara'da yapılmıştı. ABD tarafının güvenli bölgenin derinliği ve kontrolünün kimde olacağına ilişkin önerileri Türk tarafınca reddedilmişti.

Türkiye, güvenli bölgenin 30-35 kilometre derinliğe sahip olmasını, kontrolün de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bırakılmasını istiyor.

YPG/PKK'ya verilen tüm silahların toplanmasını ve bölgedeki mevzi, tünel, sığınak gibi tahkimatın imha edilmesi de Ankara'nın talepleri arasında.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN