Back To Top
ABD ile güvenli bölge görüşmeleri tamamlandı

ABD ile güvenli bölge görüşmeleri tamamlandı

 - Son Güncelleme: 07.08.2019 Çarşamba 16:36
ABD ile güvenli bölge görüşmeleri tamamlandı
- A +

Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle ABD askeri yetkililerinin 'güvenli bölge' görüşmeleri tamamlandı. ABD ile koordineli olarak tesis edilecek güvenli bölge için Türkiye'de bir Müşterek Harekat Merkezinin kurulması konusunda mutabakat sağlandı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik olarak ABD askeri yetkilileriyle Milli Savunma Bakanlığında 5-7 Ağustos'ta yapılan görüşmeler tamamlandı. 

Görüşmelerde, Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması, bu çerçevede güvenli bölge tesisinin ABD ile koordine ve yönetimi için Türkiye'de Müşterek Harekat Merkezinin en kısa zamanda kurulması konusunda mutabakat sağlandı.  

Türk ve ABD askeri yetkililerince güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konusunda da mutabık kalındı.

ANKARA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN