Back To Top
Ali İsmail Korkmaz kimdir, nasıl öldü? Ölümünün 6. yılında anılıyor…

Ali İsmail Korkmaz kimdir, nasıl öldü? Ölümünün 6. yılında anılıyor…

Ali İsmail Korkmaz kimdir, nasıl öldü? Ölümünün 6. yılında anılıyor…
- A +

Taksim Gezi Parkı eylemlerinde Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 6. yılında sevenleri tarafından anılıyor. Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünün yıl dönümünde ‘#AliİsmailKorkmaz’ etiketi Twitter’da Trending Topics (TT) olunca; kullanıcılar da ‘Ali İsmail Korkmaz kimdir? Ali İsmail Korkmaz neden öldü? Ali İsmail Korkmaz’ı kim öldürdü? Ali İsmail Korkmaz neden Twitter’da neden TT oldu?’ gibi sorulara da yanıt aramaya başladı. İşte Ali İsmail Korkmaz ve davası ile ilgili tüm gelişmeler…

Bundan tam 6 yıl önce başlayan Taksim Gezi Parkı eylemleri, hemen hemen yurdun tüm bölümüne yayılmış, protestolar da baş göstermişti. Bu eylemler sırasında çok kişi yaralanmış, hayatını kaybetmişti. Bunlardan biri de Ali İsmail Korkmaz’dı. Ali İsmail Korkmaz, Gezi Parkı eylemlerinde Eskişehir’de canice öldürülmüştü. Peki Ali İsmail Korkmaz kimdir? Ali İsmail Korkmaz’ı kim, neden ve nasıl öldürdü? İşte Ali İsmail Korkmaz’ın davası ve diğer gelişmeleri…

ALİ İSMAİL KORKMAZ KİMDİR?

18 Mart 1994’te Hatay'da dünyaya gelen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir'de Gezi Parkı eylemleri esnasında 2 Haziran gecesi sopalarla saldırıya uğradı. Darp edilmesinin ardından kaldırıldığı hastanede 38 gün komada kalan Ali İsmail Korkmaz, 10 Temmuz 2013’te hayata veda etti. Ali İsmail Korkmaz'ın hayatını kaybetmesinin ardından Eskişehir'de heykeli dikildi. Vefat etmesinin ardından Türkiye'nin birçok ilinde protesto gösterileri gerçekleşirken, Fenerbahçe taraftarları da ‘Ali İsmail Korkmaz' marşını besteleyerek çeşitli maçlarda bu marşı hep bir ağızdan söyledi.

ALİ İSMAİL KORKMAZ NASIL ÖLDÜ?

Ali İsmail Korkmaz, sokak ortasında sopa ve coplarla uğradığı saldırının ardından 'Travmatik beyin hasarı' sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

ÖLÜMÜNÜN YIL DÖNÜMÜNDE ANILIYOR

Ölümünün 6'ncı yılında ailesi ve sevenleri tarafından anılan Ali İsmail Korkmaz’ın, kendi adına açılan Ali İsmail Korkmaz Vakfı'nın (ALİKEV) düzenlediği anma etkinliği 10 Temmuz saat 18.00'de Antakya Ekinci Mezarlığı'nda yer alan kabir ziyaretiyle başlayacak. Ziyaretin arkasından saat 20.00'da Sümerler Amfi Tiyatro'da gerçekleşecek anma gecesinde ALİKEV Müzik Topluluğu ile Moğollar sahneye çıkacak.

19-07/10/1226402_620x410.jpg

ALİ İSMAİL KORKMAZ DAVASI

Eskişehir’de ailesiyle beraber yaşayan, Anadolu Üniversitesi öğrencisi Doğukan Bilir, 2013’te şehirde yapılan ‘Gezi Parkı’ eylemlerine katıldı. Bilir, olaylar esnasında vefat eden Ali İsmail Korkmaz ile birlikte girdiği sokakta, iddialara göre; 3 polis ve 1 sivil tarafından darbedildiğini anlatarak, şikâyette bulundu. Tedavi gördüğü hastaneden rapor alan Bilir’in yaptığı şikâyetinin ardından savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Olaya karıştıkları tespit edilen 3 polis memuru hakkında açılan disiplin soruşturmasında, ‘kademe ilerlemesinin durdurulması’ kararı çıktı. Savcılık tarafından başlatılan soruşturmada, 4 kişi hakkında ‘işkence’ suçundan kovuşturmaya yer olmadığı kararı çıkarken, ‘yaralama’ suçundan kamu davası açıldı. Yargılama soncu polislerden biri, ‘delil yetersizliği’nden beraat etti. Diğer 2 polis, 3 bin TL’lik adli para cezasına mahkum edilirken, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı çıktı. Sivil S.K. ise 3 bin TL’lik adli para cezasına çarptırıldı.

İHLAL KARARI

Mahkemenin kararına ilişkin itirazı reddedilen Doğukan Bilir, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu 29 Mayıs’ta görüşen AYM Birinci Bölümü, Bilir’in, anayasanın 17’nci maddesinde korumaya alınan ‘eziyet’ yasağının maddi ve usul boyutunun ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, ayrıca başvurucuya net 25 bin liralık manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Kararın örneği, yeniden yargılama yapılmak üzere yerel mahkemeye gönderildi.

Yüksek Mahkeme kararında, Doğukan Bilir’in dişindeki yaralar hariç diğer yaraların her ne kadar basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek nitelikte olsa dahi eylemin gece vakti sopa ve copla birden fazla kişi tarafından sokak ortasında işlendiğinin gözden kaçırılmaması gerektiği belirtildi. Kararda, “Dişteki kırık ve çıkıkların tek başına, yaralamayı basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek niteliğe büründürdüğü, bu durumun başvurucunun onurunu daha fazla zedeleyebileceği değerlendirildiğinden eylem eziyet yasağı kapsamında ele alınmıştır” denildi.

DİĞER GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

‘ADLİ PARA CEZASI ORANTISIZ’

Şüphelilerin 3’ü hakkında, hangi nedenden asgari hadden adli para cezası verildiği konusunda gerekçe olmadığına dikkat çekilen kararda, şunlar kaydedildi:

“İşlenen suçla verilen cezalar arasında orantısızlık olması ya da hiç ceza verilmemesi durumunda bu tür eylemlerin önlenmesini sağlayabilecek caydırıcı bir etki yaratmaktan oldukça uzak kalınmakta, kişilerin fiziksel ve ruhsal bütünlüklerinin idari ve yasal mevzuat aracılığıyla korunması hususundaki pozitif yükümlülüğün yerine getirilememesi sonucu doğmaktadır. Buna göre somut olayda uygulanan yaptırımın kötü muamele oluşturan eylemlerin hiçbir şekilde hoş görülemeyeceğini ifade etmekten ziyade, fiilin sonuçlarını hafifletecek biçimde, orantısız bir şekilde adli para cezası öngörüldüğü ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiği anlaşıldığından eziyet yasağının etkili soruşturma usul yükümlülüğünün ihlal edildiğine karar verilmesi gerekmiştir.” DHA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN