Back To Top
Almanya'da bayram namazı saat kaçta? Almanya'da şehir şehir Ramazan bayramı namaz saatleri

Almanya'da bayram namazı saat kaçta? Almanya'da şehir şehir Ramazan bayramı namaz saatleri

Almanya\'da bayram namazı saat kaçta? Almanya\'da şehir şehir Ramazan bayramı namaz saatleri
- A +

Ramazan bayramı başlıyor. Peki, Ramazan bayramı namazı nasıl saat kaçta? Almanya'da bayram namazı saat kaçta? Almanya'da şehir şehir Ramazan bayramı namaz saatleri...

Ramazan bayramı başlıyor. Peki, Ramazan bayramı namazı nasıl saat kaçta? Almanya'da bayram namazı saat kaçta? Berlin'de Ramazan bayramı namazı saat kaçta? Köln'de Ramazan bayramı namazı saat kaçta? Frankurt'ta Ramazan bayramı namazı saat kaçta? Almanya'da şehir şehir Ramazan bayramı namaz saatleri...

Ramazan bayramı başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 il il Ramazan bayramı namaz saatleri açıkladı. Peki, Ramazan bayramı namazı nasıl saat kaçta? Almanya'da bayram namazı saat kaçta? Berlin'de Ramazan bayramı namazı saat kaçta? Köln'de Ramazan bayramı namazı saat kaçta? Frankurt'ta Ramazan bayramı namazı saat kaçta? Almanya'da şehir şehir Ramazan bayramı namaz saatleri...

ALMANYA'DA ŞEHİR ŞEHİR Ramazan BAYRAMI NAMAZ SAATLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!

Ramazan bayramı namazı nasıl kılınır?

Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazlarını kılmak vaciptir. Bayram namazı iki rekattır. Cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır, namazdan önce okunur.

Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek'atında üç, ikinci rek'atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara "Zevaid" tekbirleri denir.

Bayram Namazının Kılınışı Birinci Rek'at:

-Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası içinRamazan yada Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

-İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

-Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

 Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

 İkinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

 Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

-Bundan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

-Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Bayram Namazının Kılınışı İkinci Rek'at:

İmam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden

 (birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

-Oturuşta: İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve RabbenaAtina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Ramazan bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN