Back To Top
AÖL ek sınav yerleri açıklandı mı? AÖL ek sınav giriş belgesi | AÖL öğrencilerine ek sınav

AÖL ek sınav yerleri açıklandı mı? AÖL ek sınav giriş belgesi | AÖL öğrencilerine ek sınav

AÖL ek sınav yerleri açıklandı mı? AÖL ek sınav giriş belgesi | AÖL öğrencilerine ek sınav
- A +

AÖL 2018-2019 dönemi ek sınav tarihi için öğrencilerin heyecanlı bekleyişi sürüyor. Peki AÖL ek sınav yerleri ve sınav giriş belgesi açıklandı mı? Açıktan okuyan adaylar bu tarz gelişmeleri karar.com’dan öğrenebilir…

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 2018-2019 dönemi ek sınav yerlerinin açıklanıp açıklanmadığı öğrenciler tarafından merak ediliyor. Ek sınav tarihlerini araştıranlar, ‘AÖL ek sınav giriş belgesi nasıl alınır?’ sorusuna yanıt arıyor. Tüm bu bilgiler ise sayfamızda yer alıyor…

AÖL EK SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN?

Başvuruları 1 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla sona eren AÖL ek sınavı için artık kısa bir süre kaldı. Açık liseden mezun olamayan adaylar için ek sınav 31 Ağustos 2019 ve 1 Eylül 2019'da gerçekleşecek.

DİĞER GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

SINAV GİRİŞ YERLERİ AÇIKLANDI MI?

AÖL ek sınav yerleri için herhangi bir açıklama yapılmadı fakat sınav giriş belgesinin sınav tarihine bir hafta kala erişime açılması öngörülüyor.

19-08/16/aoll.jpg

SINAV GİRİŞ YERLERİ ÖĞRENME

Sınav giriş yerini öğrenmek için; aday numarası ve şifre ile AÖL Bilgi Yönetim Sistemine giriş yaparak "Öğrenci Genel Bilgiler" başlığı altındaki "Sınav Giriş Belgesi" butonuna tıklanması yeterlidir.

KAYIT YENİLEME TARİHLERİ

AÖL iş takviminde bulunan bilgilere göre; 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri, 21 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla başlayıp, 27 Eylül 2019’da son bulacak.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KİMLER KAYIT YAPTIRABİLİR?

Lisede iki yıl sınıf tekrarı yapan öğrenciler
İlköğretim/ortaokul mezunu olanlar
Aşağıda ismi geçen liselerden ayrılanlar
Anadolu öğretmen liseleri
Genel lise veya mesleki liseler
Sağlık meslek liseleri
Askeri ve polis okulları
Resmi ve özel Anadolu liseleri
Anadolu güzel sanatlar liseleri
Yabancı dil ağırlıklı liseler
Sosyal bilimler liseleri

Açık öğretim lisesi veya mesleki açık öğretim lisesine kayıtlı olup öğrencilik durumu silik olan öğrenciler ile açık öğretim lisesi ya da mesleki açık liselerden tasdikname alan öğrenciler.

Türkiye dışına eğitim görmüş olup Türkiye’den denklik belgesi alanlar açık liseye başvurabilir. Öğrenci belirtilen tarihlerde kaydını yeniler, gerekli ücreti öder. Akabinde dersleri seçer. Önceden bildirilen tarihlerde sene de iki kere sınava girer. Sınavlardan aldığı krediler toplanır. Öğrencinin mezun olması için:

En az 8 dönem öğrenim görmesi,

Toplam kredisinin asgari 192 olması,

Dil ve anlatım dersi başta olmak üzere diğer zorunlu derslerin sınavlarında da başarı göstermesi gerekir.
Açık liseden mezun olup diploma almaya hak kazananlar, sınav sonuçlarının açıklanmasından takriben 2 ay sonra bulundukları il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinden diplomalarını alır. Türkiye’de yüz binlerce açık öğretim lisesi öğrencisi bulunmaktadır. Açık lise mezunları da normal lise mezunları gibi YGS ve LYS’ye girerek istedikleri üniversitelerde okuyabilir. Açık liseliler, herhangi bir hak sınırlamasına maruz kalmaz.

SINAVLAR NASIL YAPILIYOR?

Açık öğretim lisesi sınavları tüm illerimizde bulunan sınav merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Her sene mevcut merkezlerde değişiklik yapılmakta olup, yeni sınav merkezleri eklenebilir. Sınavlar çoktan seçmeli methodu yani test usulü gerçekleştirilmektedir. Her soru 4 şıktan oluşmaktadır ve bu sınavlarda 4 yanlış bir doğruyu götürmez. Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün, dört oturumda yapılıyor. Yani ilk oturum saat sabah 10.00’da, ikinci oturum öğleden sonra 14:00’te yapılıyor. Ve öğrencilere oturum başı 2.5 saat soru çözme zamanı veriyorlar.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN