Back To Top
Bursa'da Çin'in Doğu Türkistan'daki zulmü protesto edildi

Bursa'da Çin'in Doğu Türkistan'daki zulmü protesto edildi

 - Son Güncelleme: 10.02.2019 Pazar 10:51
Bursa\'da Çin\'in Doğu Türkistan\'daki zulmü protesto edildi
- A +

Bursa'da Ulu Camii'de toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerini protesto etti. 'Zulme Karşı Duaya Kalk" sloganıyla bir araya gelen ve ellerinde Doğu Türkistan bayrakları bulunan vatandaşlar, Çin yönetimine tepki gösterdi.

Çin yönetiminin Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine uyguladığı baskıcı politikalar Bursa'da protesto edildi.

Ulu Cami'de kılınan sabah namazının ardından "Zulme Karşı Duaya Kalk" sloganıyla bir araya gelen ve ellerinde Doğu Türkistan bayrakları bulunan yaklaşık 100 kişilik grup, Çin yönetimine tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan Doğu Türkistanlı Abdulhamit Emin, Doğu Türkistan'daki kamplarda 5 milyon kişinin tutuklu bulunduğunu bildirdi.

"BİZ HERKESTEN SES VE DUA BEKLİYORUZ"

Oradaki insanların dinlerini hiçbir şekilde yaşamadığını belirten Emin, şunları söyledi: "Oradaki kardeşlerimiz ne cuma namazı kılabiliyorlar, ne ramazan ayında oruç tutabiliyorlar. İslam dünyasının bir parçası olan o topraklar, Çin tarafından yutulmaya çalışılıyor. Biz, İslam dünyasından bir ses bekliyoruz. Hazreti Ali, 'Bir zulmü engelleyemiyorsanız, onu duyurun.' diyor. Biz de buna uyarak o zulmü duyurmaya çalışıyoruz. Sesimizin çıktığı kadar duyurmaya çalışıyoruz. Biz herkesten ses, dua bekliyoruz."

Grup, açıklamaların ardından yapılan duayla dağıldı.

BURSA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN