Back To Top
Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması

Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması

 - Son Güncelleme: 14.06.2019 Cuma 17:00
Çavuşoğlu\'ndan S-400 açıklaması
- A +

Ankara-Washington hattında devam eden S-400 gerilimi hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "S-400 konusunda hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. Bunun sonuçları ne olursa olsun, bundan vazgeçmemiz de mümkün değil" dedi. ABD'nin olası yaptırım kararı için de Çavuşoğlu "ABD bize yönelik olumsuz adımlar atarsa bizimde atacağımız karşı adımlar var" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "S-400 konusunda hiçbir şekilde geri adım atmayacağız" dedi. AA Editör Masası'na konuk olan Çavuşoğlu gündeme ilişkin soruları cevapladı. S-400 gerilimi hakkında bir kez daha açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu "Bağımsız ve özgür millet olmak için kararlılığımızı devam ettireceğiz. ABD bize yönelik olumsuz adımlar atarsa bizimde atacağımız karşı adımlar var" diye konuştu. 

Çavuşoğlu'nun açıklamaları kısaca şöyle:

"Bir ülkenin tek başına başka ülkelere "Al ya da alma" şeklinde talimat vermesini kabul etmiyoruz. ABD'nin bu yaklaşımından vazgeçmesi lazım. ABD'nin bu yaklaşımından Avrupalı ortakları da çok rahatsız. ABD bu hakkı nereden bulunuyor.

Siz bir ülkeye karşı adım atarsanız o ülkenin de atacağı adımlar da vardır. ABD bize karşı bir adım atarsa biz de ona göre karşı adımları atarız. ABD ne derse anlayışı yok artık. Bize yönelik olumsuz bir davranış olursa bunun karşılığını vereceğiz.
 
19-06/14/20190614_2_36875842_45274401-1560498338.jpg

Bizim en ihtiyaç duyduğumuz dönemde Türkiye'den Patriot bataryaları geri çekildi. Bize saldırı olursa NATO'nun koruma kapasitesi yok.
 
ASTANA'NIN GELECEĞİ

Bugün siyasi adımları konuşuyorsak bu Astana süreci sonucunda olmuştur. Diğer taraftan İdlib ve Suriye genelinde ise rejimin garantörü ise Rusya ve İran. Bu nedenle 'Rejime söz geçiremiyoruz' diye bir şeyi kabul etmiyoruz. İdlib'deki terörist grupları rejim oraya getirdi.

Dünkü atışlarda 3 askerimiz hafif bir şekilde etkilendi. Rusya'ya gerekli mesajları verdik. Ateşkes için Rusya ile çalışıyoruz. Normal şartlarda Cenevre'deki toplantıya çok yakınız.

TÜRKİYE - SUUDİ ARABİSTAN İLİŞKİLERİ

Suudi Arabistan ile ikili bir problemimiz yok. Bu Kaşıkçı olayını ikili ilişkilerimizden tamamen bağımsız tuttuk. Bu gelişmelerden sonra Suudi Arabistan'ın bize karşı tutumu değişti. Bu bir cinayet meselesi, buna göz yummamızı istiyorlarsa hiç doğru bir yaklaşım değil. Yerel işbirlikçiyi açıklamadılar. Ölen kişinin cesedi nerede, onu bile söylemediler.

Biz bağımsız tutuyoruz ama onlar gördüğümüz kadarıyla bağımsız tutmuyorlar. Cumhurbaşkanımızın, Ramazan Bayramı'ndaki telefon görüşmesini de bu noktada değerlendirmek gerekiyor.

UMMAN KÖRFEZİ'NDE GERGİNLİK

Körfezdeki saldırılar gerçekten endişe verici. Biz kimseyi korumuyoruz ama birkaç saati içerisinde suçlunun gösterilmesini de doğru bulmuyoruz. Ciddi bir incelemenin yapılması gerekiyor.
 
19-06/14/20190614_2_36875842_45274404.jpg

İran'a yönelik yaptırımları doğru bulmadığımızı söyledik. İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkeler İran'la INSTEX gibi bir mekanizma kurdu. Biz de buna mı dahil olacağız yoksa özel bir anlaşmamı oluşturacağız göreceğiz. Biz İran'la asırlardır komşuyuz. Biz birçok konuda ticaretimizi devam ettiriyoruz.

SONDAJ GERİLİMİ

Akdeniz'deki tüm ülkeler için mesajımız şudur. Türkiye'yi dışlayan hiçbir anlaşma geçerli değildir. Kendi kıta sahanlığımız içinde sismik araştırmave sondaj yapmaktır.

Yılladır tüm uyarılarımıza rağmen Rum Kesimi'nin tüm uyarılarımıza rağmen sismik arama ve sondaj çalışmalarına tek taraflı başlamasıdır. Dedik ki Kıbrıslı Türklerin de haklarını da koruyalım. Türk halkının hakları garanti altına alınmalı. Verdikleri hiçbir sözü tutmuyorlar.

Haklarımızı korumak için sondaj gemilerimizi gönderdik. Çözüm için AB'ye defalarca uyarılarda bulunduk. Endişelenmeye gerek yok, taşlar yerine oturur.

FİLİSTİN SORUNU

ABD'nin Kudüs konusunda attığı tek taraflı adımların bir faydasını görmedik. ABD taraf tutuyor Kudüs'ü, Filistin'i paraya değişen bir çözümü bizim kabul etmemiz mümkün değildir.

Burada kıstasımız şudur, Filistinlilerin kabul etmeyeceği hiçbir şeyi bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Parayla her şeyi hallederiz düşüncesinin Kudüs'te ve Filistin'de işlemeyeceğini ABD'nin ve İsrail'in anlaması gerekiyor.

SURİYE'DEKİ GELİŞMELER

Suriye'deki güvenli bölgenin derinliği konusunda sıkıntı olmaz. Münbiç yol haritası 90 günde uygulanacaktı. 4 Haziran'da bir yılı doldu. Fransa, ülkesindeki PKK'lılara yönelik adımlar attı. Fransa PKK'ye yönelik bu adımları atarken, niye YPG'yle işbirliği içerisinde. Bir farkları olmadığını onlar bizden daha iyi biliyorlar. 
 
 
 
 
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN