Back To Top
Dünya Robotik Yarışması'nda ilk kez Türkiye takımı 3'üncü oldu

Dünya Robotik Yarışması'nda ilk kez Türkiye takımı 3'üncü oldu

 - Son Güncelleme: 16.08.2019 Cuma 12:58
Dünya Robotik Yarışması\'nda ilk kez Türkiye takımı 3\'üncü oldu
- A +

Dünya Robotik Yarışması'nda ilk kez Türkiye takımı 3'üncü oldu. Güney Kore'nin Changwon şehrinde düzenlenen yarışmada Türkiye'yi temsil eden Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Teknoloji Takımı dereceye girerek, ülkeye ilk ödülü getirdi. Takım, FIRA Uluslararası Robot Olimpiyatları'nda 'İmkansız Görev' kategorisinde derece elde etti.

Uluslararası Robot Sporları Federasyonu Birliği tarafından bu yıl 24'üncüsü düzenlenen Dünya Robotik Yarışması'nda Türkiye ilk defa dereceye girdi.

Güngören Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Güney Kore'nin Changwon şehrinde düzenlenen Dünya Robotik Yarışması'nda Türkiye'yi Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Teknoloji Takımı temsil etti.

'İMKANSIZ GÖREV'DE DÜNYA 3'ÜNCÜ OLDULAR

Takım, FIRA Uluslararası Robot Olimpiyatlarında 'İmkansız Görev' kategorisinde dünya üçüncüsü oldu.Yarışmaya katılan ve belli bir deneyim seviyesinin üzerinde olan takımlar önce ikili ittifak oluşturdu. Daha sonra kendilerine verilen görevi yerine getirmek için sıfırdan 2 otonom robot tasarlayıp kodladı. Bu zorlu süreçte, bir yandan sosyal iletişim becerilerini sergileyip ortak iletişim dili kullanan yarışmacılar, ortak plan hazırlayıp proaktif düşünme, problem çözme becerilerini de ortaya koymaya çalıştı.

19-08/16/kalip-1565949148.jpg

Farklı iki ülke takımlarının bir araya gelerek oluşturduğu takımlar, imkansız görev içerisinde yar alan tasarım, program ve çözüm konularında birbirlerine üstünlük kurmaya çalıştı. İmkansız görevi en kısa zamanda, en uygun şekilde yerine getiren takımlar arasında Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri dereceye girdi.

TÜRKİYE'YE İLK KEZ ÖDÜLLE DÖNÜLDÜ

Bu kategoride ayrıca, öğrencilerin kendilerine sunulan materyallerden dilediklerini seçerek makas ve çekiç gibi basit araçları kullanarak çeşitli sorunları çözmek için hayal güçlerini ve üstün yeteneklerini kullanmaları istendi. Yarışmacılardan önceden konusunu dahi bilmediği bir problemi bir araya gelerek çözmeleri de beklendi.

19-08/16/kalip-1565949169.jpg

Dünya Robotik Yarışmasında Türkiye ilk defa Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Teknoloji Takımı ile dereceye girerek, bu yarışmada ilk kez ödül almış oldu.

İSTANBUL/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN