Back To Top
Erdoğan: Kılıçdaroğlu'nun çete yaftası densizliktir

Erdoğan: Kılıçdaroğlu'nun çete yaftası densizliktir

 - Son Güncelleme: 22.05.2019 Çarşamba 14:52
Erdoğan: Kılıçdaroğlu\'nun çete yaftası densizliktir
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakim ve Savcı Kura Töreni'nde CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun İstanbul seçimini iptal eden YSK üyeleriyle ilgili sözlerini eleştirdi. Erdoğan, "Hakimlere çete yaftası vurup hedef göstermek densizlik, had bilmezlik ve ahlaksızlıktır. 40 yıldır siyasetin içinde olan biri olarak bunları politikanın yüz karası olarak değerlendiriyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni'ne katıldı.

BEŞ ÜLKE GÜYA ADALET DAĞITIYOR

Orta Doğu'da yaşanan insanlık dramına karşı BM'nin sessiz kaldığını ancak ahkam kesmeye devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, "Devlet, adalet üzerinde yükselir, gelişir, güçlenir. Bugün dünyada en çok ihtiyaç duyulan adalettir. Bizim uluslararası tüm platformlarda dile getirdiğimiz dünya beşten büyüktür çağrımız var. Bu adalet arayışının tezahürüdür. Dünyanın beşten büyük olmadığını iddia eden bir anlayış bir yapı adil olamaz. BM Güvenlik Konseyi'nde beş ülke güya adalet dağıtıyor. Şu anda Arakan'da, Libya'da, Filistin'de, Kudüs'te adalet mi var?" dedi.

ADALET TEŞKİLATIMIZ FETÖ'NÜN SALDIRISINA MARUZ KALDI

Yargı kurumlarını devlet ve millet için çalışan bir yapı haline getirmek için çalıştıklarını belirten Erdoğan, "Adalet konusundaki hassasiyetimizi kaybettiğimiz dönemlerde felaketler ardı ardına gelmiştir. Adalet teşkilatımız bir dönem vesayet güçlerinin, bir dönem FETÖ ihanet çetesinin hatta avukatlar boyutunda baktığımızda diğer bazı terör örgütlerinin ağır saldırılarına maruz kaldı. Yargı kurumlarını hakiki manada millet adına karar veren ve devleti için çalışan bir yapı haline getirmek için çok büyük mücadeleler verdik." şeklinde konuştu.

ADALETTEN KOPANLARIN AKIBETİ...

Hakim ve savcıların toplum vicdanına etki ettiğini ifade eden Erdoğan, "Adalet yolundan sapanların akıbeti yine hukuk içinde hesap vermektir. Türkiye'nin hukuk devleti niteliği başka bir yola izin vermez. Bana göre öncelikli olan kanun değil hukuktur. Kanun yazılır geçer kağıt üzerinde kalır. Hukuk hak ile halk arasındaki bütünlüğün ta kendisidir. Hakim ve savcı işini kötü yaptığında toplumun vicdanında telafisi olmayan bir yara açabilir. Adalet bayrağı yükseldiğinde dünyada tek bir yoksul, tek bir mazlum kalmaz." ifadelerini kullandı.

İPTAL KARARININ ARDINDAN SINIRLARINI ZORLADILAR

Yargı kararlarının eleştirilebileceğini ancak yargı mensuplarını hedef göstermenin kabul edilemez olduğuna değinen Erdoğan, "YSK'nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından bazı siyasetçilerin sınırları zorladığını görüyoruz. Dün yine bir siyasi parti genel başkanı yargı mensuplarıyla ilgili insanlık dışı sözler sarf etti. Anayasanın 138. maddesi çok açık ve net. Yargı mensuplarına ima dahi edemezsiniz deniyor. Öyle ileri gittiler ki küfretmedikleri kaldı. Zaman zaman ben de eleştiri yapıyorum ama hakaret ve küfür edemezsin. Hukukun verdiği kararlar eleştirilemez mi? Eleştirilebilir. Biz de geçmişte pek çok mahkeme kararını eleştirdik." dedi.

'ÇETE' CEVABI: HADSİZLİK, AHLAKSIZLIK

Kılıçdaroğlu'nun İstanbul seçimlerinin yenilenmesi yönünde oy kullanan YSK üyeleriyle ilgili sözlerini sert bir şekilde eleştiren Erdoğan, "Benim partim anayasa değiştirebilecek güce bile sahip olduğunda kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Hakimlere çete yaftası vurup hedef göstermek densizlik, had bilmezlik ve ahlaksızlıktır. 40 yıldır siyasetin içinde olan biri olarak bunları politikanın yüz karası olarak değerlendiriyorum. Yargı mensuplarından bu tür densizliklere gözlerini kapalı tutmalarını istiyorum ama yine yargı içinde haklarını aramalarını istiyorum." şeklinde konuştu.

SELİM KİRAZ ŞEHİT OLUR, ARKASINDAN BİNLERCESİ GELİR

İstanbul Adalet Sarayı'nda DHKP-C'li teröristlerce şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Selim Kiraz'ın adil karar verdiği için şehit edildiğini vurgulayan Erdoğan, "Bu ülke yol geçen hanı değil. Bu hakaretleri yapanların da bir gün adalete ihtiyacı olacaktır. O zaman yapılan densizlikler adaletle görev yapmanıza engel olmasın. Bir Selim kardeşimiz şehit olur ama arkasından binlerce Selim Kiraz kardeşimiz gelir. O kararlarını adil verdiği için şehit oldu. Bunlar bizi yolumuzdan yıldırmayacak. Hukuka olan bağlılığı ne derece güçlü tutarsak geleceğe o denli güvenli bakabiliriz. Sizlerin tek görevi demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye’de adaletin yürütülmesini sağlamaktır." ifadelerini kullandı.

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN