Back To Top
Erdoğan: Mursi'nin unutulmasına fırsat vermeyeceğiz

Erdoğan: Mursi'nin unutulmasına fırsat vermeyeceğiz

 - Son Güncelleme: 20.06.2019 Perşembe 12:10
Erdoğan: Mursi\'nin unutulmasına fırsat vermeyeceğiz
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecilerle Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen kahvaltı programında buluştu. Erdoğan, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ölümüyle ilgili "Meslektaşınız olan Cemal Kaşıkçı cinayetinin unutturulmasına nasıl göz yummadıysak, Mursi'nin ölümüne de göz yummayacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ofiste düzenlenen kahvaltı programında yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada gündeme dair önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi;

KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK

Türkiye gündemi oldukça yoğun bir ülkedir. Tarihi beşeri ve pek çok coğrafi özelliği bulunuyor. Sudan'dan Endonezya'ya, Uzakdoğu'dan Avrupa'ya uzanan kökü asırlar öncesine dayanan bir kökenimiz var. İkinci Dünya Savaşı başta olmak üzere, çeşitli ülkelere giden vatandaşlarımız da ciddi bir yekün oluşturuyor. Bizim ne Avrupa'daki ne Kafkasya ne Balkanlar'da, Latin Amerika bile Türkiye'den göç eden vatandaşlarımızın olduğunu biliriz. Orta Asya'daki soydaşlarımızın vatandaşları bizim de sorunumuzdur.

Libyalı, Yemenli, Mısırlı kardeşlerimizin sıkıntısı da bizim sıkıntımızdır. Asla yayılmacı, müdahaleci bir anlayış içinde değiliz. Kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz yok. Kendi milli güvenliğimizi sağlama almaya çalışıyoruz. Son 8 yılda bir milyon insanın canına mal olan Suriye’deki zulme bu anlayışla çözüm bulmaya çalışıyoruz.

KAŞIKÇI'DA OLDUĞU GİBİ MURSİ'Yİ DE UNUTTURMAYACAĞIZ

Batı’da yükselen İslam düşmanlığına, neo nazi terörüne bunun için dikkat çekiyoruz. Pazartesi günü Mursi’nin vefatıyla gözler önüne serilen Mısır’daki demokrasi katliamına bunun için tepki gösteriyoruz. Bize hak hukuk dersi verenler Mısır halkının seçtiği cumhurbaşkanının darbe mahkemelerindeki ölümüne sessiz kalsa da biz kalamayız. Kaşıkçı cinayetinin unutulmasına nasıl rıza göstermemişsek Mursi’nin ölümünün unutulmasına da fırsat vermeyeceğiz.

SİSİ BİR ZALİMDİR, DEMOKRAT DEĞİLDİR

Bir ülkede seçimle gelen ilk cumhurbaşkanı 20-25 dakika can çekişiyor, ve orada en ufak bir müdahale yapılmıyor. Ailesi bir vasiyetin yerine getirilmesini istiyor, ailesine naaşını vermiyorlar. Sadece 2 oğluyla avukatları defin esnasında hazır bulunabiliyor. Böyle bir cinayet olabilir mi? Sisi böyle bir yöneticidir, bir zalimdir, bir demokrat değildir. Demokrasinin neticesi iş başına gelmiş birisi değildir. İfadelerimiz Sisi ve etrafındakileri rahatsız edebilir. Önemli olan bu dünyada haklıların yanında yer alanların buna nasıl baktığıdır. Kaşıkçı cinayetinde ülkemizin tutumunu haklı bulan BM’nin Mursi cinayetinde hesap soracağına inanıyorum.

KAMERASINI TERÖR ÖRGÜTÜNE VEREN GAZETECİ OLAMAZ

Gazetecilik hakikat arayışıdır. Gazeteci de doğruların peşindeki insandır. Yalan haberlere tevessül etmek bireyin doğru haber alma hakkını da ihlal etmektir. Medya özgürlüğü işte bunun için vardır. İnandırıcılığını kaybetmiş medyanın topluma faydası olamaz. Güven erozyonuna uğrayan basın kuruluşu meslek mensupları için ağır bir yüktür. Medya siyaseti dizayn etmenin aracı haline dönüştürülmemelidir.

Gerçeklerin ortaya çıkması için canı pahasına görev yapan basın emekçilerine saygımız sonsuzdur. Kalemini ve kamerasını terör örgütlerinin emrine verenler nezdimizde asla gazeteci olamazlar.

Çoğu zaman muhataplarımız gerçeği keşfetmek için değil zihinlerindeki kalıplara cevap bulmak gayesiyle ülkemize bakıyorlar.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN