Back To Top
Güvenli bölge tamam gibi

Güvenli bölge tamam gibi

 - Son Güncelleme: 08.08.2019 Perşembe 07:38
Güvenli bölge tamam gibi
- A +

Türkiye ile ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ görüşmelerinden mutabakat çıktı. İki tarafın çekincelerinin de dikkate alındığı Ankara masasında üç kritik başlıkta uzlaşma sağlandı.

Suriye’nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik olarak ABD askeri yetkilileriyle Milli Savunma Bakanlığında 5-7 Ağustos’ta yapılan görüşmeler tamamlandı. Görüşmeler devam ettiği sırada değerlendirmede bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar “5 Ağustos’ta başlayan askeri heyetler arasındaki görüşmeler oldukça yapıcı yaklaşım içinde tamamlandı” dedi. Akar “Toplantılarda bütün güvenlik endişelerimizi dile getirdik. Bu getirdiğimiz endişeler konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştıklarını memnuniyetle müşahade ettik. Planlarımız, sahadaki birliklerimizin konuşu, duruşu hepsi tamamlandı. Ama ABD ile hareket etmeyi arzu ettiğimizi de söyledik” diye konuştu.    

19-08/08/mans.jpg

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı ile ABD büyükelçiliğinden ortak açıklama geldi. MSB, Suriye’nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan ‘güvenli bölgeye’ yönelik ABD askeri yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezi’nin en kısa zamanda kurulması, ayrıca güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalındığını açıkladı. Görüşmelerde, Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada aalınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması ve bu çerçevede güvenli bölge tesisinin ABD ile koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezi’nin en kısa zamanda kurulması konusunda mutabakat sağlandı. Ayrıca güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalındı. 

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de açıklamasıda Suriye’de güvenli bölge kurulmasına ilişkin görüşmelerde bazı konularda uzlaşıya varıldığı teyit etti. Büyükelçilikten yapılan açıklamada, ABD’li ve Türk heyetlerin 5-7 Ağustos tarihlerinde Milli Savunma Bakanlığında Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasının eş güdümünü planlamak üzere, görüşmeler yaptığı hatırlatıldı. Görüşmelerde üzerinde uzlaşı sağlanan konular şu şekilde sıralandı: Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi için alınacak ilk tedbirleri hızla uygulaması, güvenli bölgenin tesisinin birlikte koordine edilmesi ve yönetilmesi amacıyla Türkiye’de ortak operasyon merkezinin mümkün olan en kısa sürede kurulması, güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönebilmeleri için her çabanın gösterilmesi. 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN