Back To Top
Kadınlar 10, erkekler 14 bardak su içmeli

Kadınlar 10, erkekler 14 bardak su içmeli

 - Son Güncelleme: 26.06.2019 Çarşamba 09:20
Kadınlar 10, erkekler 14 bardak su içmeli
- A +

İç hastalıkları uzmanı Özgün İyigün, sıcak havada su tüketiminin yetersiz olmasının böbrek yetmezliğine bile yol açtığını belirterek yazın kadınların 8-10, erkeklerin 12-14 bardak su içmesini tavsiye etti.

Yaz aylarında yeterli sıvı tüketmemenin yaşam kalitesini düşüreceğini ve bireylerin çeşitli riskler ile karşı karşıya kalabileceğini belirten iç hastalıkları uzmanı Özgün İyigün, yazın sıvı tüketiminin kadınlarda 8-10 bardak, erkeklerde 12-14 bardak olması gerektiğini ifade etti. 

Sıcaklık ve nem oranının arttığı yaz aylarında sıvı ihtiyacının diğer mevsimlere göre daha yüksek olduğunu belirten İyigün, erişkin bir insanın günlük ortalama 2.5 litre sıvı kaybettiğini ve yeterli miktarda sıvı tüketilmediği taktirde yorgunluk, halsizlik, tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı, baş dönmesi, deride kuruluk, deride esneklik kaybı, bağırsak hareketlerinde yavaşlama, kabızlık, ve ağız kokusu gibi yaşam kalitesini düşürecek şikayetlerin artacağını söyledi. Yeterli sıvı miktarının 60 kilo ağırlığındaki bir birey için 2-2.5 lt olduğunu belirten İyigün ayrıca bu miktarın karşılanmaması durumunda yaşanabilecek kalp krizi ve çeşitli böbrek rahatsızlıklarına karşı da uyardı. Özgün İyigün, yetersiz sıvı tüketimiyle beraber ortaya çıkabilecek  böbrek yorgunluğunun altını çizerek şöyle devam etti: “İlk sinyal idrar değişiklikleriyle ortaya çıkar. İdrar sıklığı azalır, idrarda koku olur, idrar rengi koyulaşır. Gece idrara çıkma görülür. İdrarda köpüklü görünüm ve gözlerde şişlik, protein kaçağını işaret eder ve böbrek yetmezliğinin bulgularındandır. Böbrek yetmezliğinde kansızlık ve D vitamini eksikliği görülebilir. Böbrekler yavaş çalıştığında vücuttaki toksinler yeterince atılamadığı için uyku bozuklukları, uykuya dalmada güçlük, uyku apnesi gibi durumlar ortaya çıkar. Yine toksinlerin atılamaması sonucunda ciltte kuruluk ve kaşıntı ortaya çıkabilir.” 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN