Back To Top
KPSS başvuruları ne zaman? 2019 KPSS sınav tarihleri ve ve KPSS sınav puan türleri

KPSS başvuruları ne zaman? 2019 KPSS sınav tarihleri ve ve KPSS sınav puan türleri

 - Son Güncelleme: 08.02.2019 Cuma 14:31
KPSS başvuruları ne zaman? 2019 KPSS sınav tarihleri ve ve KPSS sınav puan türleri
- A +

KPSS başvuruları ne zaman başlıyor? Kamu personeli olmak için milyonlarca kişi 2019 KPSS başvuruları ve sınavlarıyla ilgili detayları araştırıyor. 2019 yılında beş farklı oturum halinde yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı puan türleri ile genel yetenek ve alan sınavlarını derledik. KPSS'ye kimler başvurabilir, KPSS puanı kaç yıl geçerlidir? İşte detaylar...

KPSS 2019 sınav başvuru tarihleri ve KPSS sınav tarihleri açıklandı. 2019 yılı içerisinde genel kültür, öğretmenlik ve alan sınavları olmak üzere toplma 5 oturumda KPSS gerçekleştirilecek. Memur olmak isteyen milyonlarca kişi Kamu Personeli Seçme Sınavı için hazırlan ıyor. ÖSYM resmi sitesinde yayınlanan 2019 sınav takviminde KPSS başvuru tarihi ve şartları ile beraber, sınav oturum türleri ve tarihleri de yer alıyor.

KPSS BAŞVURUSU NE ZAMAN? KPSS SINAV TARİHLERİ

Aşağıda yer alan pargarafta 2019 KPSS sınav başvuru tarihi ve sınav tarihleri bilgisi yer almaktadır. KPSS'ye kimlerin başvurabileceği ve KPSS puanının kaç yıl boyunca geçerli olacağına dair detaylar haberimizde.

2019 KPSS lisans sınav başvuruları, 3 Mayıs 2019 tarihinde başlıyor, 15 Mayıs 2019'da sona eriyor. Sınav 5 oturumda gerçekleşecek:

KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ) sınavı, 14 Temmuz 2019 tarihinde;

KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (ALAN BİLGİSİ) 1. gün sınavı, 20 Temmuz 2019 tarihinde;

KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (ALAN BİLGİSİ) 2. gün sınavı, 21 Temmuz 2019 tarihinde;

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavı, 28 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak.

2019 KPSS sınav sonuçları, (hepsi) 29 Ağustos 2019 tarihinde ÖSYM sonuç sayfasında açıklanacak. Sınav sonuçlarının açıklanma saatleri, kurum tarafından açıklanmadı.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Sınava, lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak, sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.

Koşullardan herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, KPSS’ye alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

KPSS PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ?

Sınav sonuçları, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS'de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır.

Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınavın sonucunun açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.

KPSS 2019/3 TAPU VE KADASTRO SONUÇLARI| TIKLA

YERLEŞTİRME NASIL YAPILIYOR?

Sözleşmeli pozisyonlara yerleştirme, ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacak.

Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

Yerleştirme yapılırken ÖSYM tarafından; sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program ile sözleşmeli pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.

Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirmesi yapılan adayların ilgili kurumlarca atamaları yapılmayacak, adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir .

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle sözleşmeli pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştiriliği takdirde bu aday herhangi bir sözleşmeli pozisyona yerleşememiş olacaktır.

KPSS KADROLARI NELER?

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir. 

KPSS başvuruları ne zaman başlıyor? Kamu personeli olmak için milyonlarca kişi 2019 KPSS başvuruları ve sınavlarıyla ilgili detayları araştırıyor. 2019 yılında beş farklı oturum halinde yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı puan türleri ile genel yetenek ve alan sınavlarını derledik. KPSS'ye kimler başvurabilir, KPSS puanı kaç yıl geçerlidir? İşte detaylar...

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN