Back To Top
LGS ek tercih sonuçları 2019 - Ek tercih kontenjanları| YÖK ATLAS

LGS ek tercih sonuçları 2019 - Ek tercih kontenjanları| YÖK ATLAS

 - Son Güncelleme: 12.08.2019 Pazartesi 12:37
LGS ek tercih sonuçları 2019 - Ek tercih kontenjanları| YÖK ATLAS
- A +

LGS ek tercih sonuçları 2019 - Ek tercih kontenjanları YÖK Atlas ile öğrenilebiliyor. Sonuçların bayram öncesi açıklanmasının ardından ek tercih kontenjanları araştırılıyor. İşte detaylar...

LGS ek tercih sonuçları (2. nakil sonuçları) açıklandı mı? MEB sonuçları Kurban Bayramı'ndan önce açıkladı.  3. tercih olarak bilinen LGS 2. nakil yerleştirme dönemi 8 Ağustos 2019 tarihinde sona ermişti.

2019 LGS 2. NAKİL SONUÇLARI SORGULA - E-OKUL

MEB, Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarını "meb.gov.tr" internet adresinden açıkladı. Sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri de bulunuyor.

LGS 2. NAKİL SONUÇLARINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

HERHANGİ BİR OKULA YERLEŞEMEYENLER NAKİL KOMİSYONLARINA BAŞVURACAK

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecek.

EK TERCİH KONTENJANLARI VE TABAN PUANLAR

YKS ek tercih taban puanları, sıralamaları ve boş kontenjanları heyecanla araştırılıyor. Peki, ek tercihler nasıl yapılacak? Üniversite ek tercih taban puanları açıklandı mı? İşte ek tercihlere dair merak edilenler...

TABAN PUANLAR VE BOŞ KONTENJANLARI YÖK ATLAS İLE ÖĞRENİLECEK

2 yıllık ve 4 yıllık taban puanları ve boş kontenjanları YÖK Atlas aracılığıyla bulabilirsiniz. YÖK Atlas aracılığıyla puan türüne göre fakültelerin Doluluk/Statü kısmından boş kontenjan olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.

TABAN PUANLARI VE BOŞ KONTENJANLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

Geçtiğimiz yılki üniversite tercih sürecine göre, tercih sonuçları 31 Ağustos'ta duyurulmuş, ek tercihler 14-20 Eylül tarihleri aralığında gerçekleştirilmişti. Bu hesaplara göre; 2019 YKS ek tercihlerinin Ağustos ayı sonunda başlaması bekleniyor.

EK YERLEŞTİRME SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. Ek yerleştirme tercih ücreti 20 lira olacak. ÖSYM Yönetim Kurulunun Ocak 2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN