Back To Top
Lise KPSS sınav tarihleri | 2019 lise ve ön lisans KPSS sınavı ne zaman?

Lise KPSS sınav tarihleri | 2019 lise ve ön lisans KPSS sınavı ne zaman?

 - Son Güncelleme: 15.08.2019 Perşembe 09:19
Lise KPSS sınav tarihleri | 2019 lise ve ön lisans KPSS sınavı ne zaman?
- A +

Devlette istihdam edilmek isteyenlerin girdiği KPSS Ortaöğretim sınavının ne zaman yapılacağını konusu merak ediliyor. Vatandaşlar, lise ve ön lisans KPSS sınavının ne zaman yapılacağını şimdiden araştırıyor. Tüm bu gelişmeler ise karar.com’da yer alıyor…

Ortaöğretim yani lise ve 2 yıllık üniversite programından mezun olan (ön lisans) adayların girdiği KPSS Ortaöğretim sınavı ile ilgili gelişmeler şu sıralar daha çok aranıyor. Bu alandaki vatandaşların dâhil olacağı KPSS sınav başvuru tarihleri için haberimize bakabilirsiniz…

LİSE VE ÖN LİSANS KPSS SINAVI NE ZAMAN?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) lise mezunlarına yönelik oturumları, 2 senede bir gerçekleştiriliyor. KPSS Ortaöğretim oturumu, 2019 yılında uygulanmayacak. Sınav Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2020 yılında yapılacak. Belirtilen sınav için başvuru tarihi ve sınav süreci kesinleşince, tüm detaylar karar.com’da olacak.

GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

KPSS NEDİR?

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

19-08/15/kpssss.jpg

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN