Back To Top
Maliye'ye ikinci Mavi Marmara davası

Maliye'ye ikinci Mavi Marmara davası

 - Son Güncelleme: 22.05.2018 Salı 21:31
Maliye\'ye ikinci Mavi Marmara davası
- A +

Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisinde yaralanan Zeki Kaya’dan sonra Muhyettin Yıldırım da Maliye Bakanlığı’na tazminat davası açtı. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılan davanın dilekçesinde Yıldırım’ın 8 yıl önce ‘Mavi Marmara’ gemisiyle Gazze’ye insani yardım götürdükleri sırada İsrail askerlerinin saldırısına uğrayarak yaralandığı, zorla götürüldüğü İsrail’de bir hastanede 3 gün tutulduğu ve tek tip elbise giydirilerek yakınlarıyla görüşmelerine izin verilmediği belirtildi.

Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisinde yaralanan Zeki Kaya’dan sonra Muhyettin Yıldırım da Maliye Bakanlığı’na tazminat davası açtı. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılan davanın dilekçesinde Yıldırım’ın 8 yıl önce ‘Mavi Marmara’ gemisiyle Gazze’ye insani yardım götürdükleri sırada İsrail askerlerinin saldırısına uğrayarak yaralandığı, zorla götürüldüğü İsrail’de bir hastanede 3 gün tutulduğu ve tek tip elbise giydirilerek yakınlarıyla görüşmelerine izin verilmediği belirtildi. İstanbul 7.Ağır Ceza Mahkemesi ise, 2 yıl önce İsrail Devleti’ne açılan davanın düşürülmesine karar verdiğini belirten Yıldırım’ın avukatı Mehmet Alagöz, Türkiye’nin Mavi Marmara’da zarar gören yolculara ödenmek üzere İsrail’den 20 milyon dolar aldığını, anlaşmaya göre İsrail Devleti’ne dava açılamayacağı için Maliye Bakanlığı’na dava açtıklarını açıkladı. Alagöz, “Müvekkil’im yaşadığı olayın psikolojik etkilerini ömür boyu yaşamak zorunda kalması nedeniyle mağduriyetinin giderilmesi için fazlaya dair haklarımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik 2 bin lira maddi tazminat ile 1 milyon lira manevi tazminatın Maliye Bakanlığı’ndan tahsilini talep ediyoruz” dedi. Öte yandan KARAR Zeki Kaya’nın Maliye Bakanlığı aleyhine açtığı 260 bin liralık manevi tazminat davasını manşetten duyurmuştu.

Yükleniyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN