Back To Top
pa.edu.tr giriş: Bekçilik sınavı ne zaman? 2019 8 bin bekçi alımı başvuruları e-Devlet'ten alınacak

pa.edu.tr giriş: Bekçilik sınavı ne zaman? 2019 8 bin bekçi alımı başvuruları e-Devlet'ten alınacak

pa.edu.tr giriş: Bekçilik sınavı ne zaman? 2019 8 bin bekçi alımı başvuruları e-Devlet\'ten alınacak
- A +

pa.edu.tr girişi ile bekçilik sınav başvuruları yapılabiliyor. İçişleri Bakanı Soylu’nun geçen günlerde açıkladığı 8 bin bekçi alımı için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Bekçi olmak isteyen adaylar, bekçilik sınavının ne zaman olduğunu sorguluyor. 2019 yılında alım yapılması beklenen bekçilik sınavı için 2019 bekçi alımı başvurularının da ne zaman başlayacağı merak ediliyor. İşte bekçilik yazılı sınavının 2019’da ne zaman olacağına dair detaylar…

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından geçen günlerde açıklanan 8 bin bekçi alımı için bekçilik sınavının ne zaman olduğunu sorgulayanlar, bekçilik başvurusunu 2019’da gerçekleştirmek istiyor. Bekçilik sınav tarihi 2019 yılı için henüz netleşmemişken, pa.edu.tr’den ve e-Devlet üzerinden bekçi alımı başvuruları gerçekleşecek. Peki 8 bin bekçi alımı başvuruları ne zaman başlayacak? Bekçilik sınavı ne zaman? İşte yanıtı…

BEKÇİLİK SINAVI 2019'DA NE ZAMAN?

Bakan Soylu tarafından açıklanan 8 bin bekçi alımı başvurularının ne zaman yapılacağına dair herhangi bir resmî açıklama yapılmazken, geçen dönem alınan başvurulara bakıldığında; müracaatların son gününden hemen hemen üç ay sonra gerçekleştirildiği görülmüştü. Bu verilere bakıldığında, bu dönem içerisinde yapılacak sınavın haziran ayının son günleri veya temmuz ayının ilk günlerinden itibaren yapılması bekleniyor. Konuyla alakalı Polis Akademisi Başkanlığı'ndan ya da Millî Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) herhangi bir veril gelmesi durumunda detaylar ilk olarak karar.com'da yer alacak.

2019'DAKİ BEKÇİLİK SINAVINDA SORULACAK SORULAR

Bekçilik sınavında adaylara 100 soru yöneltiliyor ve sorular MEB müfredatında ilköğretim ve ortaöğretim seviyesinde oluyor. Sosyal bilgiler, Türkçe, hayat bilgisi, fen bilgisi, genel kültür ve matematik konularından sorular bekçi adaylarına yöneltiliyor.

BEKÇİ MAAŞLARI 2019'DA NE KADAR

Çarşı ve Mahalle Bekçisi; İçişleri Bakanlığı bünyesinde 772 sayılı kanuna göre istihdam edilen, polis ve jandarma ile aynı yetkileri bulunuyor. Buna göre bekçilik görevi icra eden kişiler eğitim durumuna göre farklı maaşlar alıyor. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının arkasından 2019 bekçi maaşları da değişmiştir. Lise mezunu olan yeni bekçiler 3970 Türk lirası, üniversite ön lisans ya da lisans mezunu olan bekçiler de 4002 Türk lirası maaş alıyor. Eşi çalışmayan bekçilere aylık olarak 248 Türk lirası verilirken, eşi çalışan bekçilere de ek maaş verilmiyor. 72 aydan küçük bir çocuğu olan bekçilere 58 Türk lirası ek ödeme yapılıyor. 72 aydan büyük çocuklar için de 29 Türk lirası ek ödeme yapılıyor.

19-06/12/paedutr-giris-bekcilik-sinavi-ne-zaman-2019-8-bin-bekci-alimi-basvurulari-e-devletten-alinacakjpgg.jpg

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN